Coroczny problem stacji krwiodawstwa. Twoja krew przyda się potrzebującym

2024-06-25 09:00:00(ost. akt: 2024-06-24 14:58:44)

Autor zdjęcia: UM Olsztyna

Więcej niebezpiecznych zdarzeń, a jednocześnie więcej urlopowych wyjazdów dawców - to w największym skrócie coroczny problem stacji krwiodawstwa. Zachęcamy, by dzielić się życiodajnym płynem.
Zostanie dawcą krwi jest bardzo proste - wystarczy mieć co najmniej 18 lat, ważyć więcej niż 50kg oraz być osobą zdrową. Osoby przyjmujące leki na stałe, przewlekle chorobę i nie mające pewności, czy mogą oddać krew, powinny poprosić o konsultację medyczną w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

W tej chwili sytuacja w Banku Krwi jest w miarę stabilna. Jednak w trakcie wakacji może to się zmieniać bardzo dynamicznie.

— Na ten moment, największe potrzeby odnotowujemy w grupach ujemnych czyli A, B oraz 0 Rh- — mówi dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, Grażyna Kula. — Tych dawców szczególnie zapraszamy na nasze krwiodawcze fotele, ale jako że wakacje, to zachęcamy wszystkich dawców niezależnie od grup do wizyt w naszych punktach.

Sportowcy, społecznicy, ludzie kultury - znane postaci regularnie zachęcają do oddawania krwi i same nierzadko zasiadają w fotelu donatora. Przy okazji weekendowego wydarzenia poświęconego uniwersum "Gwiezdnych Wojen", które odbyło się w pobliżu Muzeum Nowoczesności, wśród oddających krew także prezydent Olsztyna.

— Mam świadomość, jak ważne jest dzielenie się krwią — mówi Robert Szewczyk. — To przecież tak cenny lek, bowiem nie można wyprodukować go w laboratorium. Zachęcam do oddawania krwi, to nic nie boli, a może uratować komuś życie.

Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie znajduje się przy ul. Malborskiej 2 - łatwy dojazd miejskimi autobusami nr 107 i 309 do przystanku Stacja Krwiodawstwa. Poza tym regularnie są organizowane akcje mobilne.

Do oddawania krwi mogą zachęcić także wiążące się z tym benefity: dni wolnego za oddanie krwi (dzień donacji plus dzień następny), po 5l oddanej krwi dla kobiet i 6l dla mężczyzn - pierwszeństwo do lekarzy. Natomiast przy 18l dla mężczyzn i 15l dla kobiet - darmowa komunikacja miejska.