Mieszkaniec gminy Dywity wezwał służby, bo... chciał zrobić żart

2024-06-24 16:04:25(ost. akt: 2024-06-24 15:01:57)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

500 zł mandatu za bezpodstawne wezwanie służb będzie musiał zapłacić mieszkaniec gminy Dywity. Mężczyzna zadzwonił pod numer alarmowy i stwierdził, że przewrócił się na podłogę i nie może oddychać. Skierowani na miejsce policjanci i ratownicy medyczni stwierdzili, że 36-latkowi nic nie dolega, a on sam jest widocznie rozbawiony całą sytuacją.
W sobotę (22 czerwca) po południu operator numeru alarmowego odebrał telefon od mieszkańca jednej z wsi w gminie Dywity. Mężczyzna prosił o pomoc, twierdził, że upadł na podłogę w swoim mieszkaniu i nie może złapać oddechu. Do działania od razu skierowane zostały służby ratunkowe i patrol policji.

Na miejscu okazało się, że zgłaszającemu nic nie dolega. 36-latek wyglądał na rozbawionego całą sytuacją, wyśmiewał się z ratowników medycznych. Twierdził, że wypił trochę alkoholu i postanowił „zażartować”.

Mundurowi ukarali mężczyznę mandatem w wysokości 500 zł za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych i porządkowych.

Na szczęście nikt inny nie znalazł się w tym czasie w stanie faktycznego zagrożenia życia, w przeciwnym wypadku „żart” mieszkańca gminy Dywity mógłby mieć opłakane w skutkach konsekwencje.

Zgodnie z przepisami kodeksu wykroczeń, kto fałszywą informacją powoduje niepotrzebną czynność instytucji użyteczności publicznej albo organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, musi liczyć się z konsekwencjami swojego postępowania. Za opisane wykroczenie grozi kara do 1 500 zł grzywny i do 1000 zł nawiązki związanej z kosztami podjętych czynności służbowych. Dotyczy to również umyślnego blokowania linii telefonu alarmowego.