Prawie pół miliona złotych na kulturę na Warmii i Mazurach

2024-06-19 17:00:53(ost. akt: 2024-06-19 14:39:10)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Dom Gazety Olsztyńskiej / Facebook

Prawie pół miliona złotych otrzyma Muzeum Warmii i Mazur na oddziały w Szczytnie i w Olsztynie. O przyznaniu dotacji na planowaną adaptację i modernizację pomieszczeń zdecydował zarząd województwa.
400 tysięcy złotych trafi do Muzeum Mazurskiego w Szczytnie. Pieniądze posłużą m.in. do wykonania dokumentacji przygotowawczej, niezbędnej do złożenia wniosku o dofinansowanie ze środków programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027 adaptacji budynku przy ulicy Kasprowicza 1 w Szczytnie na nową siedzibę tamtejszego muzeum.

Szczycieńska placówka od kilku lat posiada projekt budowlany dla planowanej adaptacji, zgodny z ówczesnymi przepisami i warunkami technicznymi.

Jednak, aby złożyć wniosek konkursowy do programu FEWiM, dokumentacja ta wymaga dostosowania zawartych w niej rozwiązań do potrzeb m.in. osób z niepełnosprawnościami czy założeń Nowego Europejskiego Bauhaus. Wiąże się to z koniecznością wykonania audytu określającego wymogi w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej, jakie nowa siedziba muzeum powinna spełniać zgodnie z wymogami. W kwocie przyznanej dotacji są także ujęte projekty aranżacji wystaw, wnętrz ogólnodostępnych oraz wyposażenia magazynów i powierzchni wystawowych.

Według szacunków sama adaptacja budynku na nową siedzibę szczycieńskiego muzeum wyniesie około 12 milionów złotych i potrwa do 2027 roku.

— Jako zarząd województwa dbamy o zachowanie dziedzictwa kulturowego — mówi marszałek Marcin Kuchciński. — Instytucje kultury, szczególnie muzea, prezentujące naszą lokalną historię, wymagają nakładów, żeby przedstawić je zwiedzającym w jak najatrakcyjniejszej formie. Dzięki konkursom, dofinansowaniu oraz inwestycjom będziemy mogli pokazać jeszcze szerszemu gronu zwiedzających, jak wiele do zaoferowania mają Warmia i Mazury.

90 tysięcy złotych dotacji pozwoli odzyskać blask także Domowi Gazety Olsztyńskiej na Targu Rybnym w Olsztynie.

Dzięki przyznanemu przez zarząd wsparciu zostanie przeprowadzony remont pomieszczenia po byłej księgarni, która mieściła się na parterze budynku. Po modernizacji pomieszczenie będzie siedzibą Stowarzyszenia „Areszt Sztuki“, jednego z największych stowarzyszeń artystycznych w województwie warmińsko-mazurskim.

W odnowionych wnętrzach - poza wystawami - będą się odbywały rozmaite warsztaty, spotkania i festiwale artystyczne o międzynarodowym zasięgu. Umieszczenie galerii sztuki w budynku Domu Gazety Olsztyńskiej ma wpłynąć na znaczne ożywienie obszaru tego obszaru, a także stanowić kolejny istotny punkt na mapie kulturalnej Olsztyna.