Sanepid skontrolował obiekty noclegowe na Warmii i Mazurach

2024-06-18 14:55:57(ost. akt: 2024-06-18 14:58:40)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Nałożeniem dwóch mandatów i wszczęciem siedmiu postępowań administracyjnych zakończyła się kontrola obiektów, w których latem mają wypoczywać grupy dzieci i młodzieży - podał warmińsko-mazurski sanepid. Większość skontrolowanych miejsc jest w pełni przygotowania do sezonu.
Państwowa Inspekcja Sanitarna oceniła stan przygotowania bazy turystycznej na Warmii i Mazurach do przyjęcia zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, które przyjadą na wakacyjne obozy i kolonie.

Kontrole przeprowadzono w maju i czerwcu w 65 obiektach, które zgłosiły zamiar organizacji takiego wypoczynku. Skontrolowano 11 hoteli, pensjonat, pole biwakowe, pięć schronisk i 47 innych obiektów świadczących usługi hotelarskie.

— 55 podmiotów było całkowicie przygotowanych na przyjęcie turystów. Pozostałych 10 – z różnych przyczyn – nie było jeszcze gotowych na zakwaterowanie zorganizowanych grup wakacyjnych — poinformował warmińsko-mazurski sanepid.

Efektem kontroli było wszczęcie siedmiu postępowań administracyjnych i nałożenie dwóch mandatów karnych na kwotę 300 zł. W stosunku do czterech obiektów wydano również zalecenia pokontrolne.

— Właściciele pięciu obiektów, w których stwierdzono usterki, zadeklarowali ich usunięcie do rozpoczęcia wakacji. W trzech nieprawidłowości zostaną usunięte po rozpoczęciu wakacji. W dwóch miejscach nie określono jeszcze terminów usunięcia nieprawidłowości koniecznych do pełnego przygotowania obiektów do sezonu letniego — przekazały służby sanitarne.

Kontrolerzy sprawdzali m.in. warunki lokalowe, stan techniczny pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, bloki żywieniowe i otoczenie obiektów. Szczególną uwagę zwracano na obiekty, wobec których w ubiegłych latach prowadzono postępowanie administracyjne lub mandatowe oraz takie, na które wpływały skargi.

(PAP)