Ruszył nabór wniosków do budżetu obywatelskiego w Elblągu

2024-06-18 13:00:32(ost. akt: 2024-06-18 13:00:19)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: EG

Od poniedziałku mieszkańcy Elbląga mogą zgłaszać pomysły przedsięwzięć do realizacji z budżetu obywatelskiego na 2025 rok. Władze miasta przeznaczyły na ten cel 4,2 mln zł.
Jak poinformował elbląski magistrat, 13. edycja budżetu obywatelskiego wystartowała 17 czerwca, a projekty można składać do 5 lipca w biurze podawczym urzędu miejskiego i w ratuszu staromiejskim.

W tych dwóch miejscach można też dostać papierowe formularze wniosków lub pobrać je ze strony internetowej.

— Składać wnioski i głosować mogą wszyscy mieszkańcy, bez względu na wiek, osoby niepełnoletnie za zgodą przedstawiciela ustawowego — przypomnieli miejscy urzędnicy.

Pula na realizację zwycięskich zadań wynosi 4,2 mln zł – po 620 tys. zł na każdy z pięciu okręgów i 1,1 mln zł na inicjatywę ogólnomiejską. Dodatkowo w każdym z okręgów w mieście zostanie wydzielone po 30 tys. zł na tzw. małe projekty. Wartość każdego z nich nie może przekroczyć 10 tys. zł.

Głosowanie na zgłoszone projekty rozpocznie się 7 października – wyniki zostaną ogłoszone w drugiej połowie listopada.

W poprzednim elbląskim budżecie obywatelskim wzięło udział blisko 9,5 tys. głosujących. We wszystkich 12 edycjach zrealizowano ok. 230 projektów na łącznie ponad 35 mln zł.

Idea tzw. budżetu partycypacyjnego polega na zwiększeniu wpływu obywateli na wykorzystanie miejskich finansów. Ma to podnieść zaufanie lokalnych społeczności do działań podejmowanych przez władze gmin. (PAP)