Jak oszczędzać energię bez wysiłku? Kilka prostych trików dla każdego

2024-06-16 10:36:11(ost. akt: 2024-06-16 10:41:15)   Artykuł sponsorowany
Martwią Cię wysokie rachunki za prąd i szukasz sposobów, które szybko i skutecznie pomogą Ci je obniżyć? Oszczędzanie nie musi wiązać się z wyrzeczeniami i bardzo kosztowną wymianą domowych sprzętów elektrycznych. Czasami wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian, aby szybko zauważyć pozytywne efekty. Niektóre z nich uda Ci się opanować w ciągu kilku minut, inne wymagają odrobiny samozaparcia. Jeśli jednak będziesz systematycznie nad tym pracować, Twoje wysiłki zostaną wynagrodzone – i to na bardzo długo. Poznaj 6 skutecznych sposobów na ograniczenie zużycia prądu!


1. Ogranicz zużycie sztucznego światła
Nie musisz pogrążyć się w kompletnych ciemnościach, jeśli chcesz wiedzieć, jak oszczędzać prąd. Sam wybór technologii LED pozwoli Ci zmniejszyć pobór energii już o kilkadziesiąt procent, a w dłuższej perspektywie oszczędności będą jeszcze większe! Żarówki LED są nawet kilka razy żywotniejsze niż ich tradycyjne odpowiedniki, dzięki czemu nie będziesz musiał ich częściej wymieniać.
Świetnym sposobem na racjonalne wykorzystanie oświetlenia w domu jest takie urządzenie mieszkania, aby maksymalnie oświetlić je światłem słonecznym. W tym celu zrezygnuj z ciężkich kotar i gęsto tkanych firanek na rzecz rolet. Ustaw też meble w taki sposób, aby nie zasłaniały okien.
Co jeszcze możesz zrobić? Wypróbuj czujniki ruchu w pomieszczeniach przechodnich i takich, w których rzadko przebywasz: korytarzach, garażu, przedpokoju, piwnicy. Dobrym pomysłem będzie również częstsze włączanie oświetlenia punktowego zamiast głównego. Umieść niewielkie lampki nad blatem w kuchni, stołem jadalnym czy przy kanapie. Pamiętaj też, aby zawsze wyłączać światło, wychodząc z pokoju.

2. Wyłączaj urządzenia, których nie używasz
Zdarza Ci się pozostawiać ładowarki w gniazdku? To błąd! Akcesoria te pobierają prąd również, jeśli nie są podłączone do smartfonu lub tabletu. Co ciekawe, dzieje się tak również z innymi urządzeniami i sprzętami RTV. I choć w tym przypadku pobór energii nie jest wysoki, to w skali roku może Cię to trochę kosztować. Pamiętaj więc o tym, aby zawsze odłączać je od zasilania. Jeżeli dostęp do gniazda jest utrudniony, zaopatrz się w wygodną listwę zasilającą.

3. Nie pozostawiaj ustawień domyślnych w sprzętach RTV
Większość urządzeń jest fabrycznie ustawiona w taki sposób, aby pokazać pełnię ich możliwości, co niestety zużywa mnóstwo energii. Dotyczy to przede wszystkim takich sprzętów jak telewizory, monitory czy laptopy. Tymczasem obniżenie jasności ekranu lub zmniejszenie kontrastu o kilkanaście procent nie wpłynie na jakość użytkowania, a znacząco zmniejszy zużycie energii.
Jeśli chodzi o laptopy, po ich naładowaniu warto korzystać z trybu oszczędzania baterii. W wielu przypadkach pozwoli to niemal dwukrotnie wydłużyć czas ich działania. Dzięki temu zredukujesz liczbę cykli ładowania, co dodatkowo pozwoli Ci zachować większą żywotność akumulatora. Ponadto zaprogramuj komputer tak, aby po okresie bezczynności przechodził w tryb hibernacji.

Obrazek w tresci

4. Gotuj z głową!
Choć mogłoby się wydawać inaczej, gotowanie jest wysoce energochłonne. Płyta indukcyjna, piekarnik, czajnik elektryczny czy mikrofalówka – to właśnie te sprzęty zużywają najwięcej prądu. Oto kilka sztuczek, które pomogą to zredukować:
• gotuj potrawy w naczyniach dopasowanych do rozmiaru palnika, koniecznie pod przykryciem;
• gotuj tylko tyle wody w czajniku, ile potrzebujesz;
• nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia – zmniejsza to temperaturę w komorze i jednocześnie zwiększa pobór energii;
• wyłączaj piekarnik kilka minut przed upływem czasu pieczenia;
• nie rozmrażaj jedzenia w mikrofalówce – wyciągnij je wcześniej z zamrażalnika i włóż do komory chłodniczej lodówki;
• nie otwieraj lodówki bez powodu – najlepiej, jeśli przed przygotowaniem potrawy wyciągniesz z niej wszystkie potrzebne składniki;
• umieść lodówkę z dala od źródła ciepła;
• nie przepełniaj lodówki – do efektywnego chłodzenia potrzebna jest dobra cyrkulacja powietrza wewnątrz.
Jak widać, oszczędzanie w kuchni polega bardziej na wyeliminowaniu złych nawyków, niż ograniczeniu korzystania ze sprzętów. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, ile energii „ucieka” podczas gotowania. Jeśli zaczniesz to robić rozsądniej, szybko zauważysz różnicę na rachunku za prąd.

5. Dbaj o swoje sprzęty!
Czyste, sprawne urządzenia są bardziej wydajne. Aby zachować ich największą efektywność, regularnie je serwisuj. Co jakiś czas wyjmij filtr z pralki czy odkurzacza i usuń z nich zanieczyszczenia, a w razie konieczności wymień. Zadbaj o to, aby na kratkach wentylacyjnych w komputerze czy telewizorze nie zbierał się kurz. Dodatkowo często odkamieniaj czajnik elektryczny i czyść piekarnik. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz energię, ale też sprawisz, że korzystanie z tych urządzeń będzie łatwiejsze i przyjemniejsze.

6. Rozsądnie wykorzystuj pralkę, zmywarkę i suszarkę
Nowoczesne pralki i zmywarki są dziś bardzo efektywne nawet przy krótkich, ekologicznych cyklach. Pomagają w tym wysoce skuteczne detergenty, które usuwają zabrudzenia nawet w niskich temperaturach i przy dużym załadunku.
Oszczędne używanie tych urządzeń nie wpłynie zatem na jakość ich działania. Możesz więc bez obaw zastosować się do kilku poniższych rad:
• korzystaj z trybu eko, jeśli Twój sprzęt ma taką funkcję;
• jeśli to możliwe, podłącz zmywarkę do ciepłej wody – zużyjesz wtedy mniej energii na jej podgrzanie;
• pierz w zimnej wodzie lub temperaturze do 40°C i używaj krótkich cykli – detergent działa wtedy równie dobrze, nawet przy bardziej zabrudzonych ubraniach;
• uporczywe plamy lepiej (i taniej!) usuniesz, jeżeli wcześniej przepierzesz ubrania ręcznie;
• lekkie ubrania ekonomiczniej suszyć, rozwieszając je – suszarka będzie natomiast pomocna w przypadku grubej odzieży zimowej, koców lub kołder;
• większość ubrań, zwłaszcza tych wykonanych z przewiewnych i lekkich tkanin, jest sucha jeszcze przed zakończeniem cyklu – kontroluj ich stan i wyłącz suszarkę, jeśli materiały nie są już wilgotne.

Oczywiście pamiętaj też, aby pralkę, zmywarkę czy suszarkę uruchamiać tylko, jeśli są pełne. To postawa rozsądnego i korzystnego korzystania z tych urządzeń.
Zastosowanie się do tych rad nie jest męczące czy kosztowne, ani nie wymaga dostosowania całego życia do planu oszczędzania. Nie zrażaj się, jeśli nie uda Ci się wykorzystać wszystkich tych trików od razu. W oszczędzaniu energii najważniejszy jest umiar i systematyczność. Niższe rachunki za prąd będą odpowiednią motywacją, aby wytrwać w swoim postanowieniu!