Letnie przeziębienie? Dlaczego chorujemy latem i jak temu zaradzić?

2024-06-14 13:32:11(ost. akt: 2024-06-14 13:32:54)   Artykuł sponsorowany
Choć infekcje przeziębieniowe kojarzą się raczej z sezonem jesienno-zimowym oraz okresem wczesnej wiosny, nie należą do rzadkości również latem. Twój organizm może być narażony na kontakt z wirusami o każdej porze roku, a tylko od jego kondycji zależy, jak sobie z nimi poradzi. Co prawda letnie infekcje zazwyczaj mają przebieg znacznie łagodniejszy od wiosennych bądź jesiennych, ale również bywają uciążliwe dla chorego. Często towarzyszy im kaszel, katar, ból głowy i gardła oraz podwyższona temperatura.

Jakie są przyczyny letnich infekcji przeziębieniowych?


Choć ciepłe miesiące nie sprzyjają przeziębieniom, istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko ich pojawienia się właśnie w sezonie letnim. Przede wszystkim jest to korzystanie z pomieszczeń klimatyzowanych. Wchodząc do nich zostajesz poddany szokowi termicznemu, wynikającemu z różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Podobny mechanizm działa również w przypadku spożywania lodów czy picia mocno schłodzonych napojów, które doraźnie przynoszą ulgę w okresie upałów.


Trzeba też mieć świadomość, że nie zawsze pokasływanie, kichanie lub drapanie w gardle oznaczają przeziębienie. W sezonie letnim mogą to być również objawy uczulenia na pyłki roślin, z którymi znakomicie poradzą sobie preparaty antyhistaminowe oraz krople do oczu na alergię.

Jak uniknąć letnich infekcji? Przede wszystkim profilaktyka


Jeśli w sezonie letnim często dopadają Cię infekcje, z pewnością masz osłabiony układ immunologiczny. Aby ich unikać, koniecznie musisz zadbać o wzmocnienie naturalnej odporności organizmu. Kluczem do jej skutecznego zbudowania jest zdrowy tryb życia. Jeśli będziesz wystrzegać się używek oraz wdrożysz racjonalną i doskonale zbilansowaną dietę, znacznie zmniejszysz prawdopodobieństwo zachorowania.

Niezwykle ważne jest też picie dużej ilości wody, zwłaszcza jeśli często przebywasz w pomieszczeniach klimatyzowanych i jesteś narażony na wysuszenie śluzówki gardła. Odpowiednio nawilżona błona śluzowa stanowi skuteczną barierę ochronną, zapobiegającą wnikaniu do organizmu chorobotwórczych patogenów. 

W ramach profilaktyki zadbaj też o codzienną porcję ruchu na świeżym powietrzu oraz taką ilość snu, która pozwoli skutecznie zregenerować się Twojemu organizmowi.

Gdy już Cię dopadnie letnie przeziębienie – sposoby na radzenie sobie z infekcją


Gdy dopadnie Cię infekcja, konieczne jest dołożenie wszelkich starań, aby choroba potrwała jak najkrócej, tym bardziej że lekkie, letnie przeziębienia również mogą dawać powikłania. Jeśli już zachorujesz, ogranicz swoją aktywność, pozostań w domu i dużo wypoczywaj. 

Aby złagodzić objawy choroby, zażywaj dostępne bez recepty przeciwgorączkowe, antyzapalne i przeciwbólowe środki na bazie paracetamolu bądź ibuprofenu. Jeżeli zaś pokasłujesz, stosuj syropy na kaszel suchy bądź o działaniu wykrztuśnym. Natomiast zmagając się z uciążliwym katarem, postaw na krople do nosa. Możesz też wesprzeć się w walce z chorobą pastylkami do ssania lub preparatami w sprayu na ból gardła. Z kolei jeśli dolegliwości dotyczą zapalenia ucha, konieczne może być zastosowanie kropli do ucha.

Staraj się nie dopuścić do powikłań w postaci zakażenia bakteryjnego, które będzie wymagało antybiotykoterapii. Pamiętaj też, że Twoim sprzymierzeńcem w walce z chorobą jest woda oraz lekkostrawna dieta, dzięki której odciążysz organizm i pozwolisz mu skoncentrować się na zwalczaniu infekcji.