Roboty budowlane na Zielonej Górce w Olsztynie wkrótce się rozpoczną? [ZDJĘCIA]

2024-06-14 11:00:49(ost. akt: 2024-06-14 10:54:31)
Ul. Czereśniowa w Olsztynie

Ul. Czereśniowa w Olsztynie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Za sprawą Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego na Zielonej Górce już niedługo może dojść do prac budowlanych związanych z komunikacją. Mowa tutaj dokładnie o ulicy Morwowej oraz Czereśniowej.
Na jednym z najbardziej wysuniętych na północ osiedli miasta, czyli Zielonej Górce, z racji bardzo zalesionego i przemysłowego terenu nie przeprowadza się zbyt dużo inwestycji. W ostatnich latach powstał tam m.in. nowoczesny kompleks mieszkaniowy „Leśna Oaza”, jednak trudno doszukać się tam innych znaczących inwestycji. Wkrótce na Zielonej Górce miał zostać poprawiony standard komunikacyjny. Pod koniec marca olsztyński ZDZiT ogłosił przetarg dotyczący budowy drogi i oświetlenia przy ul. Czereśniowej i przebudowę ul. Morwowej.

Ul. Morwowa w Olsztynie
Fot. Zbigniew Woźniak
Ul. Morwowa w Olsztynie

— Takie inwestycje potrzebne są na Zielonej Górce. Posiadanie drogi piaszczystej, która w tym przypadku znajduje się na ul. Czereśniowej, nie przystoi miastu, które posiada powyżej 200 tys. mieszkańców. Pierwsza część drogi jest wybudowana, jednak sięga ona jedynie kilku posesji. Mieszkańcom tej ulicy przydałaby się droga utwardzona — skomentowała wtedy przewodnicząca Rady Osiedla Zielona Górka Elżbieta Szydlik.

O poprawę warunków starali się sami mieszkańcy. Projekt został zgłoszony do poprzedniej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego i miał powstać właśnie w jego ramach. Według Elżbiety Szydlik, inicjatywa mieszkańców jest bardzo cenna i ważna w kwestii polepszenia jakości dróg na Zielonej Górce.
Ważnym elementem projektu jest budowa oświetlenia na ul. Czereśniowej, która nie tylko poprawi warunki jazdy, ale i uchroni przed niebezpiecznymi sytuacjami na drodze.

Ul. Czereśniowa w Olsztynie
Fot. Zbigniew Woźniak
Ul. Czereśniowa w Olsztynie

— Na tamtej ulicy brakuje oświetlenia. Swego czasu ul. Czereśniowa nazywana była „ślepą”. Po zmroku bardzo często panuje tam ciemność — powiedziała Elżbieta Szydlik.

Prace na ul. Czereśniowej zakładały rozbudowę chodnika i jezdni wraz z oświetleniem, budowę dojazdu do niektórych posesji i stworzenie ścieżki pieszo-rowerowej. Zmiany miały dotknąć również jedną z głównych ulic Zielonej Górki, czyli ul. Morwowej, gdzie zakładano rozszerzenie chodnika o 1 metr. Do budowy i zapewnienia mieszkańcom tamtejszych ulic swobodnej komunikacji jednak nie dojdzie. Przynajmniej na razie. Termin zgłaszania ofert minął 2 kwietnia.

Jak podał Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, postępowanie w sprawie przeprowadzenia inwestycji na Zielonej Górce zostało unieważnione, ponieważ do momentu ostatecznego terminu nie wpłynęła żadna oferta. Okazało się, że na nowy chodnik oraz oświetlenie mieszkańcy ul. Morwowej i Czereśniowej jeszcze trochę poczekają.

Ul. Morwowa w Olsztynie
Fot. Zbigniew Woźniak
Ul. Morwowa w Olsztynie

— W związku z tym, że przetarg nie przyniósł rozstrzygnięcia, ponieważ brakowało ofert, aktualnie prowadzimy rozmowy z potencjalnymi wykonawcami projektów, tak by móc udzielić zamówienia z wolnej ręki — skomentował Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce prace na ul. Morwowej i Czereśniowej finalnie się rozpoczną. Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie szuka wykonawcy, który sporządzi dokumentację projektową dla wspomnianej inwestycji.

Wykonawca będzie miał 170 dni od zawarcia umowy na sporządzenie dokumentacji.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wojtelk2424 #3114965 14 cze 2024 13:55

    Przy ulicy Świtycz - Widackiej z budżetu obywatelskiego wykonano fragment parkingu i chodnika. Prace trwały około pół roku. Teraz firma wykonująca całkowicie odcięła dojście do śmietnika. Zapraszam gorąco szanownych redaktorów na wizję lokalną. Zapewniam, że widok lepszy niż w filmach Barei. Nawet on chyba by tego nie wymyślił.

    odpowiedz na ten komentarz