Śniadanie u Filomatów, czyli święto nowomiejskiej „Trójki”

2024-06-12 18:50:45(ost. akt: 2024-06-12 20:41:50)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Środa w nowomiejskiej Szkole Podstawowej nr 3 była dniem szczególnym, bowiem obchodzono Święto Szkoły, zwane Śniadaniem u Filomatów. W akademii uczestniczyli oficjalni goście i społeczność szkolna wraz z pedagogami.
Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała Ewelinia Niścigorska Bojarska, dyrektorka „Trójki”, która zaznaczyła, że Święto Szkoły jest okazją do refleksji nad tym co było, co jest i do snucia planów na przyszłość. Złożyła serdeczne podziękowania tym, którzy na co dzień wspierają działania placówki i na pomoc których zawsze można liczyć. Nie zabrakło słów wdzięczności dla pracowników szkoły, których codzienna mobilizacja przekłada się na wysokie wyniki uczniów w konkursach na różnych szczeblach oraz buduje pozytywny wizerunek placówki w środowisku lokalnym.
Burmistrz miasta, Jacek Wolski w swoim przemówieniu zaznaczył, że nowomiejska „Trójka” jest placówką szczególnie wyróżniającą się między innymi dzięki pielęgnowaniu tradycji i wysokiej aktywności w środowisku lokalnym. Życzył całej szkolnej społeczności sukcesów i wszelkiej pomyślności w podejmowanych działaniach.
Podniosłym punktem uroczystości było wręczenie tytułu Przyjaciela Szkoły. W tym roku, to zaszczytne miano otrzymała Katarzyna Olęcka, dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Mieście. Została uhonorowana za wzorcową współpracę, pomoc, życzliwość i otwartość wobec społeczności szkoły oraz za działania na rzecz wspólnego dobra.
Święto Szkoły było okazją do podziękowań dla Justyny Suwińskiej, nauczycielki "Trójki" za organizację Sejmików Ekologicznych.
Święto Patrona uświetniły występy uczniów, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne.
W tym roku po raz pierwszy na Święcie Szkoły swoje umiejętności kabaretowe zaprezentowali pedagodzy, którzy przygotowali scenki pod tytułem: „U Filomatów”. Potężna dawka humoru udzieliła się wszystkim! Każdy opuszczał salę gimnastyczną z szerokim uśmiechem na twarzy. Pomysłodawcą i autorką scenariusza była Magdalena Kortes, która wcieliła się jednocześnie w postać Lodzi Małomównej. W scenkach udział wzięli ponadto: Małgorzata Grześkiewicz – Marysia Gadulska, Justyna Suwińska – Krysia Pyskata oraz panowie: Marek Piątkowski – Zygmunt Krasiński, Piotr Gorzka – Adam Mickiewicz, Łukasz Leszczyński – Cyprian Kamil Norwid oraz ks. Wojciech Osicki, który wcielił się w postać Juliusza Słowackiego, odegrali scenki, mające na celu przybliżyć zebranym dzieła wielkich Polaków oraz pokazać, że literatura klasyczna może być źródłem radości i pozytywnych przeżyć. Uroczystość poprowadziła Teresa Bagińska, wicerdyrektorka szkoły. red