Rowerzysta pijany w sztok i pirat drogowy na hulajnodze elektrycznej

2024-06-10 19:00:51(ost. akt: 2024-06-10 19:14:37)

Autor zdjęcia: KMP Wałbrzych

Tylko w powiecie wałbrzyskim, tylko w ciągu minionego weekendu policjanci zatrzymali siedmiu kierujących jednośladami, którzy znajdowali się pod wpływam alkoholu. Kompletnie pijany rowerzysta i kierujący hulajnogą, który zderzył się z autem, a to nie wszystko
Policjanci zauważyli poruszającego się niepewnie ul. Żeromskiego w Boguszowicach rowerzystę. W trakcie kontroli okazało się, że 59-latek wydmuchał 1,47 promila alkoholu. Ostatecznie ukarany został mandatem karnym w kwocie 2,5 tysiąca złotych i na tym zakończyła się jego przygoda z jazdą na rowerze.

Drugiego z nietrzeźwych kierujących przed godziną 20:00 zatrzymali do kontroli drogowej na al. Wyzwolenia w Śródmieściu policjanci ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy. 26-letni mieszkaniec miasta podczas jazdy hulajnogą elektryczną miał w wydychanym powietrzu 2,58 promila alkoholu. Mężczyzna ostatecznie ukarany został grzywną w kwocie 2,5 tys. złotych. Wałbrzyszanin, tak jak poprzednik, w dalszą drogę nie pojechał już jednośladem.

Późnym wieczorem, ulicą Sienkiewicza w Szczawnie-Zdroju, poruszał się niepewnie rowerzysta. Policjanci postanowili sprawdzić i jego stan trzeźwości. Okazało się, że mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Wydmuchał 0,48 tej substancji. Ostatecznie otrzymał mandat karny w kwocie tysiąca złotych i do domu musiał wrócić pieszo.

Na ul. 1-go Maja na Sobięcinie policjanci zatrzymali do kontroli kolejnego kierującego rowerem. W przypadku tego 44-latka z Siemianowic Śląskich badanie wykazało 2,1 promila alkoholu w organizmie. Sprawca wykroczenia ostatecznie ukarany został grzywną w kwocie 2,5 tysiąca złotych i w dalszą drogę nie pojechał już rowerem.

Minęły dwie godziny, a ci sami funkcjonariusze, na tej samej ulicy, zauważyli młodego rowerzystę i postanowili sprowadzić i jego stan trzeźwości. 21-latek wydmuchał 1,53 promila alkoholu. I on musiał zsiąść z roweru i do domu nie wrócił jednośladem. Mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego ostatecznie ukarany został mandatem karnym w kwocie 2,5 tysiąca złotych.

Około godziny 19:00 inni policjanci ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy otrzymali informację o kolizji drogowej na ul. Wrocławskiej na Szczawienku. Na miejscu okazało się, że jadący chodnikiem na hulajnodze elektrycznej 20-latek, nie zauważył oczekującego na możliwość włączenia się do ruchu kierującego samochodem osobowym i uderzył w jego przedni prawy narożnik. Szybko wyszło na jaw, że prowadzący jednoślad mieszkaniec Wałbrzycha znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Wynik badania to 0,26 promila alkoholu w organizmie. Młody mężczyzna trafił do szpitala, ale na szczęście nic poważnego mu się nie stało. Policjanci sporządzili dokumentację procesową i będą prowadzić teraz dalsze czynności w tej sprawie.

Obrazek w tresci

Około godziny 14:00 w ręce dzielnicowych drugiego komisariatu wpadł kolejny rowerzysta. Wynika badania niestety potwierdził, że 24-letni mieszkaniec naszego miasta znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Mężczyzna wydmuchał 0,28 promila alkoholu. Jego przygoda z jazdą rowerem w tym momencie się zakończyła. Policjanci ukarali mężczyznę grzywną w kwocie tysiąca złotych.

Ostatni z rowerzystów został zatrzymany do kontroli drogowej tego samego dnia przed godziną 16:00 na ul. Szybowej w Boguszowie-Gorcach przez miejscowych policjantów. Dzielnicowi ustalili, że 26-letni mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego miał w organizmie 0,61 promila alkoholu. Jako że znajdował się w stanie nietrzeźwości, ostatecznie ukarany został mandatem karnym w kwocie 2,5 tysiąca złotych i, tak jak poprzednicy, w dalszą drogę już jednośladem nie pojechał.

Przypominamy, że nieodpowiedzialni nietrzeźwi kierujący pojazdami mechanicznymi (np. samochodami) muszą się liczyć z karą pozbawienia wolności do lat 2, dożywotnim zakazem kierowania pojazdami oraz wysoką grzywną, kierujący rowerami - tak jak i hulajnogami elektrycznymi - natomiast z wysoką grzywną, a nawet zakazem kierowania pojazdami - podkreśla kom. Marcin Świeży z KMP w Wałbrzychu. - Jako policjanci kolejny raz mówimy stanowcze nie takiemu zachowaniu na drogach, które może się przecież zakończyć poważnym wypadkiem.

Obrazek w tresci