Straż pożarna ewakuowała pracowników Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Dlaczego? [ZDJĘCIA]
2024-06-07 16:30:46(ost. akt: 2024-06-07 15:26:55)
W centrum Olsztyna doszło do ewakuacji. Wszystkie osoby, które przebywały w budynku musiały go natychmiastowo opuścić. Jaki był powód?
W piątek (7 czerwca) w okolicach godz. popołudniowych nasi czytelnicy poinformowali, że z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie zaczęli tłumnie wychodzić ludzie. Pojawiły się również służby.
Łatwo można było się domyśleć, że najprawdopodobniej chodzi o ewakuację budynku oraz osób znajdujących się w nim.
Jak się okazało, w gmachu budynku nic niebezpiecznego i poważnego się nie wydarzyło. Doszło natomiast do ćwiczeń.
— W ramach ćwiczeń została przeprowadzona próbna ewakuacja w budynku Urzędu Wojewódzkiego — przekazał st. kap. Kamil Kulas, oficer prasowy olsztyńskiej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
Podczas próbnej ewakuacji przeprowadzono oddającą realia symulację. Przetestowano systemy alarmowe i komunikacyjne, dzięki którym ewakuacja jest o wiele bardziej skuteczna.
W ramach scenariusza ewakuacji do ćwiczeń zaangażowano służby medyczne i policyjne. Wszystko po to, aby sytuacja była jak najlepiej odwzorowana.
Wśród osób, które brały udział w ćwiczeniach był wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król oraz wicewojewoda Zbigniew Szczypiński. Byli oni eskortowani przez ochronę.
Ćwiczenia przeciwpożarowe odbyły się w Urzędzie Wojewódzkim po raz pierwszy od czterech lat. Jest to ważny element zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim osobom zgromadzonym w budynku.
— – Bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem w każdym aspekcie. Takie ćwiczenia pozwalają nam zidentyfikować wszelkie słabości w naszych planach ewakuacyjnych oraz poprawić koordynację między różnymi służbami ratunkowymi i pracownikami urzędu — podkreślił wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król.
Ewakuowano 397 osób, co stanowiło pierwszy test odnowionych planów ewakuacyjnych.
— Regularne przeprowadzanie takich ćwiczeń, zalecane co dwa lata, ma kluczowe znaczenie dla utrzymania gotowości i efektywności procedur ewakuacyjnych. Choć dziś jest to tylko symulacja, to odpowiednie przygotowanie może uratować życie podczas prawdziwego zagrożenia — zaznacza wojewoda.
Ćwiczenia przeciwpożarowe to nie tylko test procedur, ale również moment na refleksję nad tym, jak istotne jest regularne przypominanie i doskonalenie umiejętności niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa. Urząd planuje kontynuować te ćwiczenia regularnie, zapewniając, że wszystkie osoby przebywające w budynku mogą czuć się bezpiecznie.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez