Lidzbark Warmiński znowu pierwszy w Polsce
2024-06-08 18:00:09(ost. akt: 2024-06-07 14:58:02)
Ciepłownię wykorzystującą w 100 proc. odnawialne źródła energii otwarto w Lidzbarku Warmińskim. "Ciepłownia Przyszłości" to pierwszy tego typu projekt w Polsce.
— W obszarze transformacji ciepłownictwa mamy już wielu liderów i dziś Lidzbark Warmiński do tych liderów zmian dołącza. (…). Wierzę, że w roku 2030 cel blisko 30 procent ciepła pochodzącego z OZE spokojnie zrealizujemy — powiedziała w Lidzbarku minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
— Zielona energia to czyste powietrze i redukcja zanieczyszczenia powietrza.To nasza przyszłość i droga do rozwoju ekonomicznego i ochrona środowiska. To wszystko daje nam możliwość prowadzenia skutecznej transformacji i zwiększa komfort życia — napisał na FB Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.
"Ciepłownia Przyszłości" w Lidzbarku Warmińskim to innowacyjna instalacja, która wykorzystuje wysokosprawne pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz zaawansowane systemy magazynowania ciepła, w tym największy w Polsce podziemny magazyn ciepła.
Nowa ciepłownia w Lidzbarku Warmińskim jest nie tylko ekologiczna, ale również konkurencyjna pod względem kosztowym w porównaniu z tradycyjnymi ciepłowniami opartymi na paliwach kopalnych. Dzięki inwestycji mieszkańcy lidzbarskiego Osiedlu Astronomów będą korzystać z ciepła i ciepłej wody użytkowej pochodzących w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii.
Angela Martinez-Sarasola, kierownik Polskiego Wydziału Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, pogratulowała beneficjentom i wykonawcom projektu, podkreślając, że „Ciepłownia Przyszłości” jest dowodem na to, że transformacja energetyczna jest możliwa i opłacalna również w polskich warunkach.
— Dzięki niemu mieszkańcy osiedla w tym mieście będą mogli korzystać z czystej energii, w 100 proc. pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Co za tym idzie, w znaczący sposób poprawi się jakość życia mieszkańców. Czyste powietrze, którego potrzebujemy w każdym momencie naszego życia, jest bowiem wartością nie do przecenienia — napisała Angela Martinez-Sarasola.
„Ciepłownia Przyszłości” to pierwszy tego typu projekt w Polsce, który może być łatwo skalowany i adaptowany do innych lokalnych systemów ciepłowniczych w kraju.
Dzięki temu innowacyjnemu podejściu Polska ma szansę na szybkie i efektywne przejście do ciepłownictwa opartego na odnawialnych źródłach energii.
Dodajemy, że Lidzbark Warmiński jest pierwszym miastem w Polsce, który oparł komunikację miejską całkowicie na elektrycznych autobusach.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez