Olsztyńska Kortosfera na podium plebiscytu turystycznych odkryć dla dzieci
2024-06-09 16:04:02(ost. akt: 2024-06-07 15:05:25)
Kortosfera, czyli uniwersyteckie Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji, zdobyła drugie miejsce w plebiscycie organizowanym przez portal "Dzieckowpodrozy.pl".
Ranking najlepszych atrakcji dla dzieci służy przede wszystkim tym, którzy planują zwiedzanie Polski i zastanawiają się, jakie ciekawe i wartościowe miejsca zaprezentować najmłodszym. Trzy najlepsze nowości wybrano spośród 28 zgłoszonych do plebiscytu.
— To kolejne miejsce, które udowadnia, że nauka nie musi być nudna. W Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji – Kortosfera na dzieci czekają interaktywne wystawy tematyczne, pracownie mikroskopowe i laboratoria – a to wszystko w tematach: wpływu człowieka na środowiska, rolnictwa, diety i żywności, zdrowia oraz przyrody — można przeczytać na stronie plebiscytu.
Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie mieści się przy ul. Dybowskiego 11A, tuż obok Centrum Konferencyjnego UWM i siedziby Wydziału Humanistycznego. Na każdej z pięciu kondygnacji budynku znajduje się wystawa na inny temat. Na parterze jest to „Podziemne królestwo”, na pierwszym piętrze – „Sieję, więc jestem”, na drugim – „Człowiek – istota jedząca” oraz Laboratorium Wysokich Energii. Trzeci poziom to wystawa „Jak wyżywić przyszłość”, a na czwartym czekają „Młodzi odkrywcy kosmosu”. Ponadto działają tam specjalistyczne laboratoria, pracownia mikroskopowa i sale do pokazów naukowych.
Powierzchnia użytkowa budynku wynosi ok. 2,6 tys. metrów kwadratowych, z czego przestrzeń wystawiennicza zajmuje ok. 1,7 tys.
Część wystawiennicza Kortosfery jest czynna przez siedem dni w tygodniu w godz. od 9:00 do 19:00, a w sobotę i w niedzielę od 10:00 do 18:00.
W poniedziałki w laboratorium Kortosfery odbywają się zajęcia przygotowane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Dzięki ograniczonej liczbie uczestników (maksymalnie 15 osób), wydłużonemu czasowi zajęć (nawet do 90 min.) i odpowiednio dostosowanemu programowi prowadzonemu przez wykwalifikowanych laborantów, każdy odwiedzający może swobodnie eksplorować tajemnice nauki i uczestniczyć w spektakularnych pokazach chemicznych.
W kortowskim centrum nauki odbywają się liczne warsztaty, a także wykłady i spotkania z naukowcami.
Całkowita wartość projektu to 32,9 mln zł, z czego 16,6 mln zł pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej 9 – Dostęp do wysokiej jakości usług publicznych, w ramach Działania 09.03.00 „Infrastruktura Edukacyjna”, poddziałanie 09.03.03 – „Instytucje popularyzujące naukę i innowację”.
źródło: UWM
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez