Pięć bielików założyło obrączki...

2024-06-03 15:15:25(ost. akt: 2024-06-03 17:23:58)

Autor zdjęcia: Jacek Jezierski/Nadleśnictwo Dobrocin

Liczebność bielika w Polsce szacuje się na około 1000-1400 par. Wiosną młode dostają specjalne obrączki, by można było poznać ich liczebność, trasy przelotów i przemieszczanie się. Właśnie zaobrączkowane zostały młode bieliki w Nadleśnictwie Dobrocin.
W ramach kontynuacji Europejskiego programu obrączkowania bielików, Jacek Jezierski i Maciej Rodziewicz zaobrączkowali w Nadleśnictwie Dobrocin 5 młodych osobników. Dzięki obrączkowaniu bielików możemy uzyskać bardzo dużo istotnych informacji, m.in. o długości życia, przemieszczaniu się, przelotach.
Każdy z krajów ma przypisany inny kolor obrączki, która jest zakładana na lewą nogę ptaka. Polskie obrączki mają kolor czarny.

— Z ciekawostek dotyczących tych pięknych ptaków wiemy, że najdłużej żyjący bielik osiągnął 33 lata, a ptak zaobrączkowany w tym regionie również przez pana Jacka, którego udało się odczytać podczas lotu żył już ponad 24 lata — informują leśnicy z Nadleśnictwa Dobrocin. — Najdalej od nas odleciał bielik do Finlandii i Rumunii, pokonując ponad 1000 km.

Polsce pierwsze ptaki zaczęto obrączkować w 1931 r. Dziś zajmuje się tym wiele organizacji ornitologicznych. Dużym przełomem w obrączkowaniu było zastosowanie kolorowych obrączek. To umożliwia obserwatorom poznanie kraju pochodzenia bielika.
W Polsce jest trzecia pod względem liczebności populacja bielika w Europie, po Norwegii i europejskiej części Rosji. Jak informują Lasy Państwowe, obecnie, po dziesięcioleciach ochrony, liczebność bielika w Polsce szacuje się na około 1000-1400 par.



Źródło: Gazeta Olsztyńska