Młodzieżowy sejmik województwa warmińsko-mazurskiego wybrany

2024-06-03 18:03:19(ost. akt: 2024-06-03 15:02:51)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Wrota Warmii i Mazur

Poznaliśmy radnych drugiej kadencji młodzieżowego sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.
Wpłynęło 46 zgłoszeń z 16 powiatów ( bartoszyckiego, braniewskiego – nieobecnego w pierwszej kadencji, elbląskiego, ełckiego, giżyckiego, iławskiego, kętrzyńskiego, mrągowskiego – nieobecnego pierwszej kadencji, nidzickiego, nowomiejskiego, olsztyńskiego, olsztyńskiego grodzkiego, ostródzkiego, piskiego, węgorzewskiego i szczycieńskiego).

Największą liczbę zgłoszeń zanotowano w powiatach olsztyńskim grodzkim (12 zgłoszeń) i ostródzkim (7 zgłoszeń).

Zgodnie ze statutem każdy powiat, z którego były zgłoszenia posiada minimum 1 reprezentanta.

W związku z działaniami samorządu mającymi na celu aktywizację wschodniej części województwa komisja zadecydowała o tym, by powiaty: ełcki, giżycki, mrągowski oraz węgorzewski posiadały w drugiej kadencji po dwóch reprezentantów. Również powiat iławski otrzymał po dwa miejsca w sejmiku, a także powiaty nowomiejski i szczycieński ze względu na bardzo niewielką różnicę punktów między kandydatami oraz w celu optymalnego objęcia województwa działaniami członków i członkiń MS WWM.

Komisja zadecydowała również o przyznaniu pięć miejsc grodzkiemu powiatowi olsztyńskiemu i trzech miejsc powiatowi ostródzkiemu ze względu na największą liczbę zgłoszeń.

Skład drugiej kadencji MS WWM liczyć będzie 28 osób (o dwie osoby więcej niż w pierwszej kadencji), w tym 12 dziewcząt i 16 chłopców (w pierwszej kadencji było 14 dziewcząt i 12 chłopców).

Kwestiami najczęściej poruszanymi w zgłoszeniach i pracach kandydatów (mieli opisać swoje dotychczasowe działania i swój pomył na działalność w sejmiku) było wykluczenie komunikacyjne oraz stan zdrowia psychicznego młodzieży. Kandydaci zwracali również uwagę na potrzebę aktywizacji rówieśników poprzez powoływanie młodzieżowych rad miast/powiatów, czy organizowanie spotkań (różnego rodzaju fora i debaty), gdzie będą mogli wymieniać się dobrymi praktykami, mówić o swoich problemach i nawiązywać nowe znajomości. Spotkania te mogą przyczynić się do współpracy młodzieży między gminami/miastami/powiatami i szkołami.

Dlatego też, na podstawie przedstawionych doświadczeń i pomysłów można założyć, iż działania drugiej kadencji MS WWM skupione będą na poprawie szeroko rozumianej jakości życia młodzieży w regionie, jej aktywizację i zwiększenie jej roli w lokalnych społecznościach.

Dodatkowo kandydaci podkreślili, że w nadchodzącej kadencji chcieliby zaangażować się we współpracę z departamentami urzędu i działania samorządu (opiniowanie dokumentów czy udział w komisjach sejmikowych).