Niedziele handlowe powrócą? Polacy przekazali, co o tym myślą

2024-06-03 10:05:46(ost. akt: 2024-06-03 11:00:10)

Autor zdjęcia: gov

Nie milknie temat ewentualnego przywrócenia handlu niedzielnego w Polsce. Mieszkańcy kraju nad Wisłą przekazali w niedawno przeprowadzonym badaniu, czy są za przywróceniem niedziel handlowych lub przeciw.
Zniesienie niedzielnego zakazu handlu był już poruszany podczas ubiegłorocznej kampanii Koalicji Obywatelskiej przed wyborami parlamentarnymi. Sprawa nieco ruszyła do przodu, kiedy to Polska 2050 w marcu złożyła w Sejmie projekt ustawy według którego handel odbywałby się przez dwie niedziele w miesiącu.

Na zlecenie Wirtualnej Polski United Surveys przeprowadziło ankietę w tej sprawie. Uczestnikom sondażu zadano następujące pytanie: "Czy Pana/Pani zdaniem należy w Polsce przywrócić handel w niedzielę?". W dniach 24-26 maja badania przeprowadzono na grupie liczącej 1000 osób.

Z badania wynikło, że 34 procent uczestników wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie", natomiast 30 proc - "raczej nie". Daje to wynik 65 proc. osób będących przeciwko niedzielom handlowym. Odpowiedź "zdecydowanie tak" zaznaczyło 10,4 proc. badanych, a 16,6 proc. odpowiedziało "raczej tak". 8,1 proc. osób nie miało zdania.

Najwięcej przeciwników zniesienia zakazu niedzielnego handlu można znaleźć wśród elektoratu Prawa i Sprawiedliwości (77 proc.). Za utrzymaniem panującego zakazu handlu są również wyborcy Trzeciej Drogi, Lewicy oraz Konfederacji. Za przywróceniem niedzielnego handlu jest natomiast elektorat KO (51 proc.).

Źródło: Wirtualna Polska/United Surveys