Uroki niezwykłej Sycylii i Wysp Liparyjskich

2024-06-06 12:00:00(ost. akt: 2024-05-31 12:14:37)

Autor zdjęcia: pixabay

Bajecznie uformowane zatoki z turkusowym morzem i lekko przydymioną, niekiedy kującą zielenią porastającą skrawki poszarpanej linii brzegowej zawsze wzbudzały we mnie zachwyt i nieopisane uczucie spokoju i harmonii. Oglądanie obfitych w piękno panoram natury jest bardzo satysfakcjonujące i lokuje się w naszej pamięci na długo. Wyspy włoskie to dla mnie miejsca, do których uwielbiam wracać i zawsze znajduje w nich coś fascynującego, dotychczas niepoznanego.
Sycylia jest największą wyspą Morza Śródziemnego, leżącą na południowy wschód od Półwyspu Apenińskiego. To miejsce, które wciąga swoim bogactwem zabytków, błękitem morza, a także aromatem wyśmienitej kuchni. Dla każdego, kto pragnie odkrywać nowe tajemnice świata, Sycylia jest nieodłącznym przystankiem na mapie podróży. Od wulkanicznej aktywności na Etnie po bajeczne plaże wzdłuż wybrzeża, każdy miłośnik natury znajdzie tu coś dla siebie. Szlak wokół Etny oferuje niezapomniane widoki na krajobrazy, a przy okazji szansę na zbliżenie się do jednego z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Natomiast plaże w Taorminie czy na wyspie Lampedusa urzekają swoim błękitem i czystością. Niezwykłe krajobrazy wyspy naprawdę zapierają dech w piersiach.


Fot. pixabay

Sycylia to także kraina, w której kultura przecina się z wieloma wpływami, tworząc unikalną mozaikę tradycji. Spacery przez wąskie uliczki miasteczek, zwłaszcza Palermo czy Catania, odsłaniają niezwykłe dzieła sztuki, zabytkowe kościoły i urokliwe dziedzińce. Doceniona przez ekspertów UNESCO nekropolia w Pantalico leży niedaleko Syrakuz. W czasach między XIII a VII wiekiem p.n.e wydrążono tu w skałach ponad 4000 grobów. Turyści zwiedzają je specjalnie przygotowaną ścieżką.

Palermo – klejnot Sycylii

Stolicą wyspy jest bardzo klimatyczne Palermo. Grecy pozostawili tutaj wspaniałe świątynie i teatry, a Rzymianie upiększyli miasta różnorakimi mozaikami. Architektura mauretańska to spuścizna po mieszkających tu niegdyś Arabach. Polecam rozpocząć swoją podróż od zwiedzania Katedry Palermo, majestatycznego gotyckiego arcydzieła z XII wieku, które łączy w sobie wpływy normańskie, arabskie i bizantyńskie. Katedra Santa Maria Nuova w Monreale, katedra w Cefalu i zabytki w Palermo to niezwykłe przykłady sztuki normańskiej wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Starówka stolicy, z jej wąskimi uliczkami, kolorowymi domami i żywym handlem na ulicach, zachowuje autentyczny sycylijski charakter. Warto również odwiedzić Mercato di Ballarò, tradycyjny targ miejski, gdzie aromaty świeżych przypraw i śródziemnomorskich specjałów wypełniają powietrze wyspy. Palermo to miasto, które niezmiennie zachwyca swoim bogactwem historycznym, kulturowym i kulinarnym. Palermo to prawdziwa uczta dla podniebienia. Warto spróbować tradycyjnych sycylijskich dań, takich jak panelle (placek z ciecierzycy) czy sfincione (sycylijska pizza). Na ulicznych straganach można znaleźć słynny street food, czyli panelle, spleen czy stigghiola. Każdy, kto odwiedza to miejsce, zostaje porwany przez jego niepowtarzalny urok, smak i atmosferę.

Fot. pixabay

Syrakuzy – miasto kultury i sztuki
Syrakuzy to prawdziwa perła na mapie Sycylii, miasto z bogatą historią, kulturą i pięknymi krajobrazami. Dla podróżników poszukujących autentycznego doświadczenia zanurzenia się w starożytnym dziedzictwie i śródziemnomorskim klimacie, Syrakuzy są niezrównanym celem podróży. Miasto zostało założone przez Greków z Koryntu w VIII wieku p.n.e. i szybko stało się jednym z najpotężniejszych ośrodków kulturalnych i handlowych świata starożytnego. Najbardziej imponującym zabytkiem Syrakuz jest Park Archeologiczny Neapolis. Tutaj znajduje się słynny Teatr Grecki, który jest jednym z największych i najlepiej zachowanych teatrów starożytnych na świecie. Obok znajduje się Orecchio di Dionisio (Ucho Dionizosa), jaskinia zbudowana jako kamieniołom, a później przekształcona w więzienie, a także Antyczna Strefa Rzymska z ruinami amfiteatru.

Fot. pixabay

Sercem starego miasta Syrakuz jest Ortigia, czyli wyspa połączona mostami z główną częścią miasta. To tu, na wąskich uliczkach i przytulnych placach, można poczuć prawdziwego ducha Sycylii. Wielobarwne domy, klimatyczne kawiarnie i tradycyjne restauracje tworzą niepowtarzalny klimat, który zachęca do spacerów i odkrywania zakamarków tego uroczego miasta. W centrum Ortigii znajduje się Piazza del Duomo, plac otoczony przez barokową Katedrę św. Marii Nasnej oraz inne zabytkowe budowle. Na uwagę zasługuje tu Fontanna Aretuzy, która według legendy powstała z wody, w której bogini Artemida przemieniła nimfę Aretuzę. Spacerując po wąskich uliczkach, nie można przegapić następnie Piazza Archimede z fontanną Neptuna, upamiętniającą słynnego uczonego z Syrakuz – Archimedesa.
Sycylia to również wyspa świąt i festiwali. W Noto od kilkudziesięciu już lat odbywa się w trzeci weekend maja Wielobarwny Festiwal Kwiatów. Na wyspie jest też wiele festiwali kuchennych zwanych sagre. Sagra del Pistacchio, czyli festiwal pistacji, odbywa się w Bronte, na zboczach wulkanu Etna. Dla miłośników sportów wodnych podczas Światowego Festiwalu na Plaży w Mondello, jednej z dzielnic Palermo, można podziwiać pokazy windsurfingowe, kitesurfingowe, na katamaranach oraz w wiosłowaniu na deskach surfingowych tzw. stand up paddle.

Wulkaniczne wyspy z włoskim klimatem
Wyspy Liparyjskie, zwane inaczej Eolskimi, to grupa siedemnastu wysp pochodzenia wulkanicznego, położonych na Morzu Tyrreńskim pomiędzy Sycylią a półwyspem Apenińskim. Nazwa Wyspy Eolskie pochodzi od imienia greckiego boga Eola – władcy wiatrów. Główną wyspą archipelagu Wysp Liparyjskich jest, jak sama nazwa wskazuje, Lipari. Wyspy powstały wskutek wybuchów podwodnych wulkanów. W skład archipelagu wchodzi 7 większych wysp o łącznej powierzchni 117 km2: Lipari, Salina, Vulcano, Stromboli, Filicudi, Alicudi, Panarea, Basiluzzo oraz 10 innych wysp – małych i niezamieszkałych. Na czele archipelagu stoi Stromboli, czynny wulkan, który regularnie wyrzuca fontanny lawy, tworząc niezwykłe widowisko. Innymi aktywnymi wulkanami są Vulcano z charakterystycznymi siarkowymi błotami i Lipari, największa wyspa archipelagu, z imponującymi krajobrazami wulkanicznymi.

Fot. pixabay

Wyspy Liparyjskie oferują także wyjątkowe możliwości kontaktu z przyrodą. Wody wokół wysp są idealnym miejscem do nurkowania, dzięki kryształowo czystej wodzie i bogactwu podwodnego życia. Można tu spotkać różnorodne gatunki ryb, koralowce i inne morskie stworzenia, tworząc niezapomniane doświadczenia dla miłośników podwodnego świata. Wyspy to również raj dla miłośników pieszych wędrówek. Liczne szlaki turystyczne prowadzą przez malownicze krajobrazy, wulkaniczne formacje skalne i przytulne wsie, zapewniając niezapomniane widoki i emocje dla wszystkich, którzy szukają kontaktu z naturą. To prawdziwy klejnot Morza Tyrreńskiego, które zaprasza do odkrywania swojego dziedzictwa, przyrody i niezwykłego uroku. W 2000 roku wyspy Eolskie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Fot. pixabay

Podróż na Sycylię to nie tylko wakacyjna eskapada. To prawdziwe doświadczenie dla wszystkich zmysłów, głębokie zanurzenie się w historię i kulturę oraz odkrywanie niezwykłej przyrody. Wyspa ma wiele do zaoferowania i zapewne każdy kto ją odwiedzi, będzie chciał na nią jeszcze powrócić. Warto dać się oczarować temu magicznemu miejscu, które zawsze będzie wabić swoim niepowtarzalnym urokiem i bogactwem.

Anna Molęda-Kompolt