Relikwie błogosławionej rodziny Ulmów przybyły do Olsztyna [ZDJĘCIA]

2024-05-31 10:21:03(ost. akt: 2024-05-31 10:26:06)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Rodzina Ulmów należy do grona najświętszych rodzin Kościoła katolickiego nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W kraju trwa peregrynacja relikwii zamordowanej przez nazistów rodziny. Swój kolejny przystanek znalazła w stolicy Warmii i Mazur.
Historia rodziny Ulmów należy do bardzo tragicznych. Józef i Wiktoria wraz z siedmiorgiem dzieci: Stanisławem, Barbarą, Władysławem, Franciszkiem, Antonim, Marią i jeszcze nienarodzonym dzieckiem mieszkali we wsi Markowa w dzisiejszym województwie podkarpackim. Ulmowie byli ludźmi wiary. Podczas trwającej niemieckiej okupacji w 1942 roku udzielili schronienia rodzinie żydowskiej. Ulmowie doskonale zdawali sobie sprawę z konsekwencji, jakie mogą ich czekać, ale pomogli potrzebującym. Żydowską rodzinę ukrywali przez dwa lata. 24 marca 1944 roku w okolicach godzin porannych przed domem Ulmów zjawiła się niemiecka żandarmeria oraz tzw. granatowi policjanci, czyli podległa okupantom Policja Polskiego Generalnego Gubernatorstwa.

Fot. Zbigniew Woźniak

Funkcjonariusze wtargnęli do domostwa rodziny Ulmów, najpierw zabijając przebywających w środku Żydów, a następnie Józefa i Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Na sam koniec rozstrzelano ich dzieci. Masakra w Markowej wydarzyła się za sprawą donosu, który na rodzinę Ulmów złożył jeden z granatowych policjantów, Włodzimierz Leś.

W 2003 roku podjęto decyzję o beatyfikacji rodziny Ulmów. Proces trwał 20 lat i zakończył się 10 września 2023 roku podczas uroczystości w Markowej. Wtedy zaprezentowano również relikwiarz, który przedstawiał rodzinę Ulmów stojącą na tle swojego domostwa. W środku natomiast znajdowały się prochy beatyfikowanych.

Fot. Zbigniew Woźniak

Peregrynacja rodziny Ulmów rozpoczęła się 24 września ubiegłego roku podczas 34. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. W dniach 30-31 maja 2024 roku relikwie znajdować się będą w Olsztynie, a dokładniej w kościele Chrystusa Odkupiciela Człowieka.

— To wydarzenie ma duże znaczenie dla Kościoła katolickiego w Polsce. Rodzina Ulmów żyła swoją wiarą i potwierdziła ją śmiercią męczeńską w obronie drugiego człowieka. Ulmowie są wzorem świętej rodziny — powiedział ksiądz Andrzej Pluta, proboszcz parafii pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie.

Relikwie rodziny Ulmów zostały wprowadzone do kościoła w Boże Ciało (30 maja). Ich pożegnanie nastąpi w piątek (31 maja) o godzinie 17. Podczas czwartkowych nabożeństw wierzący wzięli udział we Mszy św. w intencji rodzin parafii olsztyńskich i zmarłych. Z kolei w nocy wystawiono Najświętszy Sakrament oraz odbyła się adoracja i modlitwa przy relikwiach błogosławionej rodziny Ulmów. Na piątek zaplanowano m.in. Mszę św. w intencji kobiet w ciąży i matek z małymi dziećmi oraz Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Rodziny są szczególnie mile widziane podczas peregrynacji. Program dla wiernych jest bardzo szeroki. Każdy, kto będzie chciał wziąć udział w nabożeństwach. Wierzący będą mogli powierzyć swoje rodziny błogosławionym Ulmom. Jakie będą owoce peregrynacji? Tylko Pan Bóg wie. To ziarno jest zbierane latami — powiedział ks. Andrzej Pluta.

Pobyt relikwii rodziny Ulmów w Archidiecezji Warmińskiej rozpoczął się 25 maja. Potrwa do 1 czerwca i jest częścią ogólnopolskiej peregrynacji, która zakończy się 12 września.


Janusz Siennicki