Poznaliśmy laureatów Literackiej Nagrody Warmii i Mazur "Wawrzyn" [ZDJĘCIA]

2024-05-29 12:00:00(ost. akt: 2024-05-29 12:43:11)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Poznaliśmy laureatów tegorocznej Literackiej Nagrody Warmii i Mazur "Wawrzyn". Ta wyjątkowa dla twórców z naszego regionu nagroda została przyznana już 20. raz.
O "Wawrzyn" za 2023 rok rywalizowało pięć tytułów, a o laurach decydowali zasiadający w kapitule powołanej z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie oraz Internauci.

Do finału zakwalifikowano:
— "Co to to" Zbigniewa Chojnowskiego, Wyd. Forma | Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy
— "Głośniej! Marek Jackowski. Historia twórcy Maanamu" Anny Kamińskiej, Wydawnictwo Literackie
— "Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych" Zbigniewa Rokity, Wyd. Znak Literanova
— "Toń" Ishbel Szatrawskiej, Wydawnictwo Cyranka
— "Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn" Sylwii Zientek, Wydawnictwo AGORA

Fot. Zbigniew Woźniak

Jednak to w ręce Ishbel Szatrawskiej za książkę "Toń" trafiła ta najważniejsza - Literacka Nagroda Warmii i Mazur. Jak się okazało internauci zadecydowali podobnie. Ishbel Szatrawsk zostało wyróżniona również Nagrodą Czytelników.

Ponadto kapituła „Wawrzynu” za szczególne walory edytorskie i poznawcze wyróżniła pracę zbiorową pod redakcją Pawła Laskowskiego i Marka Krzynówka „Być w Skorpenie”.

Fot. Zbigniew Woźniak

Podczas uroczystości wyłoniono także "Czytelnika Roku 2023", a został nim Sławomir Sakowski - aktywny czytelnik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Tytuł "Bibliotekarza Roku 2023" wręczono Annie Romanowskiej oraz Elżbiecie Altmajer. Natomiast najlepszą biblioteką, otrzymując tytuł „Bibliotheca Bona”, została Miejska Biblioteka Publiczna w Bartoszycach.

Fot. Zbigniew Woźniak

Przypomnijmy, że w poprzednim roku laureatką "Wawrzynu" również została Ishbel Szatrawska ("Żywot i śmierć Pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia"), a "Wawrzyn Czytelników" trafił do Michała Ostrowskiego ("Młynarski. Światowe życie").