Wyjątkowa akcja w Olsztynie. Mieszkańcy przygarnęli miejskie kwiaty [ZDJĘCIA]

2024-05-29 16:30:12(ost. akt: 2024-05-29 16:34:20)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Centrum Olsztyna przywdzieje nową szatę. Ozdobią je nowe, pachnące i kolorowe kwiaty. Jednak część tej obecnej mieszkańcy mogli wziąć do domów.
Tradycyjnie już kilka razy w roku odświeżany jest kwietny wygląd naszego miasta. Wiosną w donicach w pobliżu ratusza pojawiły się drobne i wielkokwiatowe bratki w odcieniach żółci i fioletu.

Wraz ze zbliżającym się latem ich miejsce zajmie nowa roślinność. To jednak nie oznacza, że dotychczasowe kwiaty zostały wyrzucone.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Większość z około 1200 sztuk bratków, które posadziliśmy w marcu jest w bardzo dobrej kondycji i ma szansę zdobić wasze balkony czy ogródki jeszcze przez całe lato — mówiła Kamila Walenciak z Pracowni Kształtowania Zieleni Lente.

Fot. Zbigniew Woźniak

Rośliny po wyjęciu z donic zostały ułożone na plandece, z której we własnym zakresie można było je zabierać. Jedyny warunek, jaki trzeba było spełnić, to wziąć własne pojemniki, doniczki lub worki do transportu kwiatów.

Bratki rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Jeszcze przed oficjalną godziną rozpoczęcia akcji przed ratuszem czekało wielu chętnych.

Fot. Zbigniew Woźniak

W miejsce bratków posadzone zostaną przed magistratem nowe rośliny. W okrągłych donicach przy fontannie będą to paciorecznik ogrodowy, pelargonia w kolorze łososiowym, werbena patagońska, kraspedia kulista, szałwia omączona oraz wilec ziemniaczany o ciemnych liściach. Natomiast w donicach drewnianych na schodach i trójkątnej przy schodach do urzędu - pelargonie o ciemnoczerwonych kwiatach i ostnica mocna "Pony Tails".