Filmowe Dolce Vita w Oranżerii Kultury

2024-05-28 22:52:09(ost. akt: 2024-05-28 22:54:07)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

W roli prowadzącego zespół i dyrygenta wystąpił założyciel Orkiestry, lidzbarski muzyk i artterapeuta Paweł Rolikowski.
Cztery dni warsztatów, siedem koncertów, dwunastu Wykonawców oraz ich Goście, osiemnaście instrumentów, 11 kompozycji, ponad 400 Słuchaczy – taki jest bilans niezwykłego spotkania z muzyką filmową i Orkiestrą VENA VITA, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w Oranżerii Kultury.

Od wtorku do piątku muzycy prezentowali zebranym najpiękniejsze kompozycje z filmów – od „Amelii” do „Twin Peaks” w cyklu zatytułowanym FILMOWE DOLCE VITA.

Słuchaczami koncertów były osoby z rozmaitych grup wiekowych - od uczniów młodszych klas szkolnych po Seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, słuchali lidzbarczanie jak i Goście przybyli z regionu, wzięło w nich udział także niemal 100 uczestników Domów Wsparcia Dziennego z Lidzbarka Warmińskiego, Olsztyna, Henrykowa i Pieniężna.

VITA VENA to orkiestra niezwykła, powstała 7 lat temu z inspiracji działaniami zespołu Vita Activa z Gdańska, która jak mówi Paweł Rolikowski „jest ojcem i matką” lidzbarskiego zespołu. Korzystając z doświadczeń i cennych wskazówek gdańszczan udało się stworzyć w naszym mieście jedyną w Polsce orkiestrę perkusyjną złożoną z uczestników zajęć Środowiskowego Domu Samopomocy i Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Lidzbarku Warmińskim. Muzyka jest dla nich nie tylko częścią terapii, ale także prawdziwą pasją i sposobem na życie, co udowodnili w czasie koncertów. Muzycy VITA VENA grają na instrumentach perkusyjnych, jednak jak podkreślała Prezes Stowarzyszenia Kobiet MIEJ MARZENIA i Dyrektor Oranżerii Kultury Anna Puszcz, nie ograniczają się oni jedynie do „bębnów i talerzy”. Wykorzystują także mniej popularne ksylofony czy dzwonki chromatyczne, by wspomnieć niecodzienne nazwy: sztaby kontrabasowe, basowe, metalofony altowe, metalofony sopranowe dzwonki konshi, dzwonki chińskie dzwonki sopranowe oraz drobne instrumenty. To sprawia, że ich interpretacje utworów muzycznych są bogate i obfitują w mnogość przeróżnych dźwięków.


Uczestnicy koncertów w Oranżerii Kultury mogli przekonać się o tym na własne uszy, a ich entuzjastyczne reakcje i współudział w wykonywaniu kompozycji były tego najlepszym dowodem. Artyści zaprezentowali zestaw utworów muzyki filmowej, wśród których znalazły się „Insterstellar”, „Comptine d'un Autre été”, „Walc de Amelia”, „Blue Monk”, „More Better Blues”, „El Condor Pasa”, „Yellow Submarine”, „Twin Peaks Theme” a na koncercie czwartkowym także „My Name is Nobody” i „Libertango”. Były to więc melodie zarówno spokojne i liryczne, jak i dynamiczne i pełne energii. We wszystkich wykonaniach muzycy wykazali się profesjonalnymi umiejętnościami posługiwania się swoimi instrumentami, a zaznaczyć należy, iż niektórzy grali na kilku z nich.

Koncerty i warsztaty muzyczne, które im towarzyszyły udowodniły jak ważne jest stworzenie wspólnej przestrzeni w kulturze i życiu dla osób z niepełnosprawnościami i zdrowych. Koncerty FILMOWE DOLCE VITA pokazały, że jedni i drudzy mogą czerpać z takich wydarzeń wiele cennych doświadczeń a wspólne uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych może przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej na temat możliwości artystycznych osób z niepełnosprawnościami, które z kolei mogą pokazać, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w realizacji pasji muzycznych oraz, że każdy niezależnie od swoich ograniczeń może aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym społeczeństwa. Koncerty przyczyniły się także do łamania barier i eliminowania stereotypów związanych z niepełnosprawnością poprzez wspólną pasję do muzyki i wspólne przeżywanie jej piękna.

Cztery dni z muzyką filmową stały się okazją do pokazania potencjału tkwiącego w muzykach VITA VENA; dostarczyły również słuchaczom niezapomnianych wrażeń i przeżyć.

Dziękujemy Wszystkim, którzy wzięli udział w koncertach – zarówno Artystom jak i Słuchaczom. Cieszymy się, że wspólnie mogliśmy uczestniczyć w niecodziennym święcie filmu i muzyki w Lidzbarku Warmińskim.

Oranżeria Kultury

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury