Wróciła Olecka Liga Szachowa Szkół Ponadpodstawowych

2024-05-27 18:47:58(ost. akt: 2024-05-27 19:01:27)

Autor zdjęcia: Archiwum MLKS Czarni Olecko

Po kilku latach nieobecności wskrzeszono Olecką Ligę Szachową Szkół Ponadpodstawowych. Prawo gry w zawodach mieli uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatu oleckiego.
Tempo gry zostało przyjęte po 10 minut na całą partię plus 5 sekund na każdy ruch od początku partii, a dystans na 7 rund. Rozegrano 3 zjazdy. Pierwszy odbył się 20 lutego w ZSLiZ, drugi 26 marca w ZST, a trzeci 23 kwietnia w I LO w Olecku. W pierwszym zjeździe uczestniczyło 33 zawodników: 15 z ZSLiZ, 11 z LO, 7 z ZST. Pierwsze miejsce zajął Filip Giczewski z ZST, drugie Mateusz Placek z ZSLiZ, a trzecie Oskar Sakowski z LO. Kolejne trzy miejsca także przypadły po jednym dla uczniów z każdej szkoły – 4. miejsce zajął Sebastian Jaworowski (LO), 5. Kamil Szargiej (ZSLiZ), a 6. Oskar Mentel (ZST). W ramach turnieju prowadzono także klasyfikację drużynową, na którą składały się uzyskane punkty rankingowe 5 najlepszych zawodników, w tym przynajmniej 1 uczennicy danej szkoły. Po pierwszym zjeździe prowadziło I LO (327 pkt.), drugie ZSLiZ (305 pkt.), a trzecie ZST (294 pkt). Najlepsze piątki: LO: Oskar Sakowski, Sebastian Jaworowski, Krzysztof Skorupski, Dominika Wojczulewicz, Olaf Rynkiewicz; ZSLiZ: Mateusz Placek, Kamil Szargiej, Aleksander Kozłowski, Jakub Orchowski, Natalia Kowalczyk; ZST: Filip Giczewski, Oskar Mentel, Aleksander Krawczuk, Julia Mentel, Kamil Czerwiński.

Drugi zjazd odbył się miesiąc później w ZST. Udział wzięło 39 zawodników: 17 z ZST, 12 z ZSLiZ i 10 z LO. Zwyciężył Olaf Rynkiewicz z LO, drugi był Filip Giczewski z ZST, a trzeci Krzysztof Skorupski z LO. W klasyfikacji drużynowej prowadzenie utrzymało I LO (637 pkt), na 2. miejsce awansował ZST (585 pkt.), a na trzecie spadło ZSLiZ (501 pkt.). Najlepsze piątki: LO: Olaf Rynkiewicz, Krzysztof Skorupski, Sebastian Jaworowski, Oskar Sakowski, Oliwia Penner; ZST: Filip Giczewski, Oskar Mentel, Julia Mentel, Aleksander Krawczuk, Kamil Czerwiński; ZSLiZ: Mateusz Placek, Mateusz Kościecha, Aleksander Kozłowski, Bartłomiej Czycza, Natalia Kowalczyk.

Ostatni zjazd odbył się w LO. Udział wzięło 36 szachistów: 14 z LO, 12 z ZSLiZ i 10 z ZST. Pierwsze dwa miejsca zajęli uczniowie ZSLiZ: Kamil Szargiej i Mateusz Placek a 3. miejsce przypadło Filipowi Giczewskiemu (ZST).
Indywidualnie w klasyfikacji generalnej po trzech zjazdach 1. miejsce zajął Filip Giczewski (ZST), 2. Mateusz Placek (ZSLiZ), a 3. Oskar Sakowski (LO). W klasyfikacji drużynowej kolejność miejsc nie uległa zmianie: 1. I LO (908 pkt.), 2. ZST (842 pkt.), a 3.ZSLiZ (804 pkt.). Najlepsze piątki w klasyfikacji końcowej. LO: Oskar Sakowski, Krzysztof Skorupski, Sebastian Jaworowski, Olaf Rynkiewicz, Oliwia Penner; ZST: Filip Giczewski, Oskar Mentel, Aleksander Krawczuk, Julia Mentel, Kamil Czerwiński; ZSLiZ: Mateusz Placek, Mateusz Kościecha, Kamil Szargiej, Aleksander Kozłowski, Natalia Kowalczyk. Dziękujemy opiekunom uczniów – Alicji Ropel (I LO), Tomaszowi Bartnikowi (ZST) i Janowi Grzybowi (ZSLiZ) - za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu turnieju.