Remont Dworca Głównego w Olsztynie. Jak idą prace? [ZDJĘCIA]

2024-05-27 15:00:22(ost. akt: 2024-05-27 15:01:39)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Na stacji Olsztyn Główny praca wre. Wykonawca udostępnił właśnie podróżnym dodatkowe tymczasowe dojście w przejściu podziemnym. Co jeszcze się zmieniło?
Podróżni nie muszą już chodzić okrężną trasą, by dotrzeć do peronu nr 3 i 4. Dojście do pociągów skróciło się o ponad 6 minut. Wejście do tunelu odbywa się obecnie z peronu nr 1.

Jak pierwsi w nowo otwartym tunelu w poniedziałek (27 maja) pojawili się uczniowie z olsztyńskiej samochodówki.

Fot. Zbigniew Woźniak

Nowa droga została specjalnie przygotowana i wygrodzona, aby zapewnić bezpieczne przejście obok prowadzonych jeszcze robót budowlanych.

Jak idą prace?
Wykonawca wciąż kontynuuje prace w tunelu. Montowane są schody ruchome i windy przy wyjściach na perony. Urządzenia będą zgodnie z procedurami przechodziły odbiory techniczne. Do czasu udostępnienia ich podróżnym, utrzymane zostanie obecnie funkcjonujące przejście w poziomie szyn – na końcu peronu nr 1 – dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz osób z wózkami czy ciężkim bagażem.

Fot. Zbigniew Woźniak

Warto jednak zaznaczyć, że prace w części pasażerskiej stacji Olsztyn Główny zbliżają się do końca.

Wykonawca układa ostatnie metry torów przy peronach i montuje wiaty. Od korekty rozkładu jazdy pociągów 9 czerwca, podróżni skorzystają z kolejnych dwóch nowych peronów – nr 1 i 2. Odjeżdżać z nich będą pociągi regionalne w kierunku m.in. Działdowa, Iławy, Korsz czy Szczytna.

Fot. Zbigniew Woźniak

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudowują stację Olsztyn Główny przy współudziale środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wartość kontraktu to ok. 423 miliony złotych.