Co dalej z tymczasowym rondem na Osiedlu Generałów? ZDZiT podjął decyzję [ZDJĘCIA]

2024-05-27 12:50:00(ost. akt: 2024-05-27 21:12:03)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Popularne rondo tymczasowe złożone z biało-czerwonych plastikowych barierek wkrótce zniknie z Osiedla Generałów. Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu zamierza dokonać tam pewnej zmiany w zakresie ruchu.
Powstałe w sierpniu 2021 roku rondo tymczasowe, które znajduje się u zbiegu ulic Wilczyńskiego, Bartąskiej i Kutrzeby za jakiś czas będzie już tylko wspomnieniem. Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie podjął decyzję o umiejscowieniu tam ronda stałego. Oznacza to, że do powrotu skrzyżowania w tamtejszym rejonie - nie dojdzie.

Według Michała Koronowskiego, rzecznika prasowego ZDZiT dotychczasowa organizacja ruchu w postaci ronda tymczasowego sprawdziła się.

— Najlepszym tego dowodem są pozytywne opinie mieszkańców, którzy sami zabiegali o pozostawienie takiego układu na stałe. Przypominam, że mini-ronda mają za zadanie przede wszystkim spowalniać ruch pojazdów ze wszystkich kierunków przy jednoczesnym zwiększeniu przepustowości skrzyżowania i minimalizowaniu ryzyka wystąpienia kolizji — tłumaczy Michał Koronowski.

Fot. Zbigniew Woźniak

Rzecznik potwierdził, że proces budowy ronda stałego został już oficjalnie rozpoczęty i tłumaczy na czym będą polegały prace.

— Projekt przewidujący stałą organizację ruchu ze skrzyżowaniem o ruchu okrężnym u zbiegu ulic Wilczyńskiego, Bartąskiej i Kutrzeby został już przekazany do Biura Miejskiego Inżyniera Ruchu. Co istotne, zatwierdzenie projektu nie będzie oznaczało rewolucji, a jedynie kosmetyczne zmiany, jak np. usunięcie biało-czerwonych wygrodzeń, wymalowanie oznakowania poziomego oraz ewentualnie delikatne wyprofilowanie nawierzchni — powiedział rzecznik prasowy ZDZiT w Olsztynie. I dodaje: Przypominam, że już wcześniej ciąg pieszo-rowerowy został wyznaczony od strony ul. Bartąskiej, tam też były obniżane krawężniki.

Według informacji z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie efektów prac możemy spodziewać się dosyć szybko.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Wprowadzenie stałej organizacji ruchu w tym miejscu planowane jest do końca tegorocznych wakacji — przekazał Michał Koronowski.

W związku z budową nowych linii tramwajowych w Olsztynie powstawało sporo rond tymczasowych, które po zakończeniu inwestycji zostały zlikwidowane. W ostatnim czasie zniknęły ronda z ul. Witosa i Krasickiego oraz ul. Pieniężnego. W tamtych miejscach powróciły jednak skrzyżowania.


Janusz Siennicki