Gazeta Olsztyńska składa najszczersze życzenia wszystkim mamom z okazji ich święta

2024-05-26 08:30:41(ost. akt: 2024-05-26 08:27:39)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: pixabay

Wszystkim mamom w Dniu Matki życzymy zdrowia, wiele radości i uśmiechu na każdy dzień. Abyście zawsze były doceniane, a miłość którą obdarzacie bliskich wracała do Was i do Waszych rodzin z podwójną siłą.
Mama to jedna z najważniejszych osób w życiu każdego człowieka. Kult matki powstał już w starożytności i trwa do dziś, choć święto ku czci rodzicielki jest obchodzone w różne dni i w różny sposób zależnie od kraju i kręgu kulturowego.

Tradycja Dnia Matki pochodzi jeszcze ze starożytności – z Egiptu i Grecji. Wówczas niezwykle popularny był kult matki-bogini, symbolu płodności. W starożytnym Egipcie szczególnie czczono Izydę – jedno z najstarszych znanych bóstw. Jej kult w był później związany z Kybele w starożytnym Rzymie, a ich kult zaś wpłynął później na kult Matki Boskiej. Historia Dnia Matki jest też ściśle związana ze średniowiecznym zwyczajem niedzieli u matki, a w USA ma swoje korzenie w działalności matek żołnierzy poległych w trakcie wojny secesyjnej.

W Polsce, jako jedynym kraju na świecie, Dzień Matki jest obchodzony zawsze 26 maja. Nie jest to święto narodowe, jak w przypadku USA, gdzie dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Oficjalnie po raz pierwszy w Polsce obchodzono Dzień Matki w Krakowie 26 maja 1914 roku.

I choć dziś Dzień Matki jest obchodzony zawsze 26 maja, to do II wojny światowej przypadał w różne dni i nie było ustanowionej jednej, konkretnej daty tego święta. Na przykład, w 1934 roku obchodzono Dzień Matki 15 maja, a w 1939 roku – 7 maja. Zazwyczaj jednak, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, to właśnie maj jest miesiącem, w którym obchodzono to święto.

Gazeta Olsztyńska życzy wszystkim mamom w Dniu Matki dużo zdrowia, wiele radości i uśmiechu na każdy dzień. Abyście zawsze były doceniane, a miłość którą obdarzacie bliskich wracała do Was i do Waszych rodzin z podwójną siłą.