Rowerowe patrole olsztyńskiej straży miejskiej ruszają w rejon

2024-05-24 16:00:38(ost. akt: 2024-05-24 15:54:32)

Autor zdjęcia: Straż Miejska w Olsztynie

Są tacy, którzy na rower wsiadają tylko w celu aktywności fizycznej, a są inni, którzy robią to służbowo. Z okazji ciepłych temperatur patrole olsztyńskiej Straży Miejskiej będą przeprowadzały na rowerach.
Głównym zadaniem Straży Miejskiej jest oczywiście dbanie o bezpieczeństwo i porządek. Dzięki użyciu rowerów strażnicy będą mogli dojechać do miejsc, gdzie nie może patrol zmotoryzowany, a jednocześnie dotrą szybciej niż patrol pieszy.

Z okazji powoli rozpoczynającego się sezonu wakacyjnego w którym to mieszkańcy Olsztyna i turyści będą często korzystali z rowerów Straż Miejska przypomina o najważniejszych zasadach związanych z jazdą na jednośladzie.

1. Najważniejszą rzeczą, o której powinien pamiętać każdy rowerzysta to sprawny rower. Zgodnie z przepisami musi on posiadać co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające) z przodu; co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające) z tyłu; co najmniej jeden skutecznie działający hamulec; dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

2. Rowerzysta powinien poruszać się po drogach dla rowerów. W przypadku gdy takich nie ma należy w pierwszej kolejności skorzystać z pobocza. Dopiero w przypadku kiedy nie ma wyznaczonych dróg dla rowerów i brak jest pobocza możliwe jest poruszanie się po jezdni.

3. Jazda chodnikiem jest dopuszczona w trzech przypadkach: panują złe warunki pogodowe jak śnieg, gęsta mgła czy ulewa; chodnik jest szerokości przynajmniej 2 metrów, brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, a ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h; rowerzysta opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem do 10 roku życia

Trzeba jednak pamiętać, że pierwszeństwo na chodniku mają zawsze piesi.

4. Rowerzysta chcąc przekroczyć przejście dla pieszych winien zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę.

5. Zmianę kierunku jazdy, zwłaszcza podczas przejazdu przez skrzyżowanie należy sygnalizować ruchem ręki.

6. Zabrania się jazdy bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką, a także czepiania się innych pojazdów.

7. Podobnie jak w przypadku kierowców innych pojazdów zabrania się jazdy na rowerze pod wpływem alkoholu.