Diecezja warmińska ma trzech nowych diakonów

2024-05-25 16:07:47(ost. akt: 2024-05-24 15:46:59)
W bazylice katedralnej w Olsztynie święcenia przyjęło trzech nowych diakonów.

W bazylice katedralnej w Olsztynie święcenia przyjęło trzech nowych diakonów.

Autor zdjęcia: Stanisław Kryściński

W sobotę (18 maja) w bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie odbyły się święcenia trzech nowych diakonów. Uroczystej mszy przewodniczył metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Nowi diakoni za rok otrzymają święcenia kapłańskie.
— Będziemy dzisiaj uroczyście przywoływać Boską moc Ducha Świętego, aby wyświęcił na diakonów trzech kandydatów, których dzisiaj włączamy do tego grona urzędu Kościoła przez sakrament święceń w stopniu diakonatu. Aby wypełnić misję Chrystusową zleconą Kościołowi o głoszeniu Ewangelii i posługiwaniu z miłością braciom — powiedział, rozpoczynając uroczystość, metropolita warmiński. — Niech ta moc ich prowadzi przez całe diakońskie, a później kapłańskie posługiwanie — kontynuował.

Do święceń przystąpiło dwóch alumnów Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie: Jan Hasiuk i Jakub Pabian, i jeden alumn z seminarium Kanoników Regularnych Laterańskich z Gietrzwałdu: Paweł Wiśniewski.

W celebracji mszy uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów z całej diecezji.

Święcenia odbyły się po zakończeniu liturgii Słowa. Arcybiskup Józef Górzyński, zwracając się do wiernych, przedstawił kandydatów na diakonów oraz wymienił posługi, do których od tej pory będą uprawnieni.

— Będą pomagać biskupowi i jego prezbiterium w posłudze słowa, ołtarza i miłości, okazując się sługami wszystkich. Jako słudzy ołtarza będą głosić Ewangelię, przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską — wyliczył metropolita warmiński. — Oprócz tego, na polecenie biskupa, będą mogli głosić kazania i przekazywać Bożą naukę wierzącym i niewierzącym, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu związków małżeńskich oraz je błogosławić, nosić Wiatyk do ciężko chorych i przewodniczyć obrzędom pogrzebu — zakończył.

Kandydaci na diakonów, przyjmując święcenia z rąk metropolity warmińskiego, najpierw leżeli krzyżem na posadzce świątyni, a cały kościół śpiewał Litanię do Wszystkich Świętych. Następnie każdy z kandydatów podchodził do abp. Józefa Górzyńskiego, klękał przed nim i przyjmował święcenia udzielane poprzez nałożenie rąk oraz składał uroczyste śluby, m.in. posłuszeństwa.

Każdemu z wyświęconych diakonów nałożono stułę oraz dalmatykę, tj. szaty liturgiczne przysługujące diakonom. Tak ubrani kolejno ponownie podchodzili do metropolity, który klęczącemu przed nim diakonowi podawał księgę Ewangelii.

— Nie pozwólcie odebrać sobie nadziei płynącej z Ewangelii. Macie być nie tylko jej słuchaczami, lecz i głosicielami — mówił do diakonów abp Józef Górzyński.

Wydarzenie miało niezwykle uroczysty charakter. Mszę na żywo, na kanale YouTube, transmitowała „Gazeta Olsztyńska”. Najważniejsza świątynia w Olsztynie, mimo przeprowadzanego w niej remontu, była szczelnie wypełniona wiernymi. Gros uczestników uroczystości stanowiły rodziny i znajomi wyświęcanych diakonów. Ci ostatni rok spędzili na parafiach, nawiązując kontakty, relacje, ale i wdrażając się w funkcje przyszłych kapłanów.

O tym, że trójka diakonów już teraz z powodzeniem głosi Dobrą Nowinę, świadczyła duża ilość młodzieży na uroczystości. Widoczną grupę stanowili młodzi w koszulkach z logo Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które w ostatnich latach przeżywa swój gwałtowny rozwój na terenie archidiecezji warmińskiej.

Wśród nowych diakonów Paweł Wiśniewski jest ze zgromadzenia Kanoników Regularnych Laterańskich. Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Zuzeli w diecezji łomżyńskiej. Przez pierwsze trzy lata studiował w Krakowie, od 2021 r. kontynuuje studia na Wydziale Teologii UWM, a mieszka w Gietrzwałdzie. Diakoni Jan Hasiuk i Jakub Pabian są z archidiecezji warmińskiej.

Święcenia diakonatu swoją tradycją sięgają czasów apostolskich. Pierwszym diakonem był św. Szczepan. Imiona kolejnych, wybranych na początku kościoła, wymieniają autorzy Dziejów Apostolskich. Diakonat jest pierwszym z trzech stopni sakramentu święceń. Diakoni nie są powoływani, by zastępować kapłanów, ale po to, aby ich wspierać.

Stanisław Kryściński