Olsztyńskie Osiedle Grunwaldzkie pod lupą

2024-05-26 08:00:43(ost. akt: 2024-05-24 15:49:53)
Jeden z projektów w ramach OBO realizowanych na terenie Osiedla Grunwaldzkie

Jeden z projektów w ramach OBO realizowanych na terenie Osiedla Grunwaldzkie

Autor zdjęcia: Rada Osiedla Grunwaldzkie

Społecznicy z Osiedla Grunwaldzkiego wzięli pod lupę porządek na terenach zlokalizowanych wokół ich bloków.
– Zorganizowaliśmy spacer gospodarczy, by przyjrzeć się największym codziennym bolączkom – mówi Jerzy Mackiewicz, przewodniczący Rady Osiedla Grunwaldzkiego. – Udział w nim wziął m.in. dzielnicowy straży miejskiej.
Jakie są wnioski z tego przeglądu?

– Wynikło z niego kilka istotnych spraw – podkreśla przewodniczący Mackiewicz.

Regularne libacje bezdomnych

Związane są one głównie z zaśmiecaniem i spożywaniem alkoholu na świeżym powietrzu.

– Oba problemy są bardzo dokuczliwe – twierdzi Jerzy Mackiewicz.
Społecznik z Rady Osiedla Grunwaldzkiego dodaje, że po przeglądzie została sporządzona odpowiednia lista.

– Mamy gigantyczny problem z osobami bezdomnymi, które spożywają alkohol na świeżym powietrzu. Gromadzą się m.in. przy ul. Jagiełły i Kromera. Tak naprawdę to nie jest już picie pod chmurką, tu urządzane są kilkudniowe wręcz libacje – mówi przewodniczący Mackiewicz.

Kolejną rzeczą, która została wciągnięta na listę po przeglądzie osiedla, jest zaniedbany park znajdujący się przy ul. Konopnickiej w sąsiedztwie Dworca Zachodniego PKP.

– Jeżeli chodzi o sprawy porządkowe, to zmorą naszego osiedla jest wysypisko śmieci urządzone w sąsiedztwie ogrodów działkowych na terenie dawnego Jeziora Fajferek. To się w głowie nie mieści, jak można tak śmiecić praktyczne w centrum Olsztyna – dziwi się przewodniczący Rady Osiedla Grunwaldzkiego.

Społecznicy sięgają do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego

Ze swojej strony mieszkańcy Osiedla Grunwaldzkiego szukają środków na poprawę wizerunku miejsca, które zamieszkują na różne sposoby. Jednym z nich jest Olsztyński Budżet Obywatelski. W najnowszej edycji kilka projektów przeszło formalną ocenę i zostały wybrane do głosowania. To projekt dotyczy wybiegu dla czworonogów na Osiedlu Grunwaldzkim w Olsztynie.

– Teren wybiegu miałby zostać ogrodzony płotem w wysokości 1,50 metra, który zabezpieczy biegające zwierzęta, jak również przechodzących obok mieszkańców.
W planach jest ustawienie ławek, dystrybutorów worków na psie odchody oraz koszy na śmieci – czytamy w uzasadnieniu jednego z nich.

Kolejna inicjatywa ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców poprzez nasadzenie trzech drzew w strategicznych punktach.

Celem tego projektu jest odtworzenie „potencjału międzysąsiedzkiej współpracy, poprzez tworzenie ogrodu w duchu permakulturowym. Projekt zakłada połączenie teorii z praktyką”.

– Z pozyskanej wiedzy powstanie piękny ogród osiedlowy – reklamują mieszkańcy Osiedla Grunwaldzkiego. Chcą też odnowić osiedlowy budynek, w którym funkcjonują organizacje takie jak: Rada Osiedla, Straż Miejska, Telefon Zaufania oraz kluby sportowe: UKS Debiut Dziesiątka (szachy), KS Budowlani Olsztyn. W kolejnym chcieliby wykonania remontu chodników miejskich przy ul. Na Skarpie w Olsztynie i oświetlenia ulicznego (latarni) w ciągu pieszym wzdłuż chodnika przy SP14 – od Jagiełły do Konopnickiej.

Zdaniem pomysłodawców główny trakt komunikacyjny Jagiełły – Konopnickiej musi znów być bezpieczny.

Niezależnie od tego, obecnie jest już realizowany projekt z OBO 2024 pt. „Grunwaldzka – rewitalizacja podwórka miejskiego przy Parku Podzamcze, etap 2”.

Grzegorz Szydłowski