W gminie Pasłęk nie obyło się bez pożyczki. Ceny za wodę pozostały bez zmian

2024-05-25 20:00:46(ost. akt: 2024-05-24 15:48:43)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: Freepik

Nie bezpośrednio z portfeli, ale i tak z kieszeni mieszkańców gminy Pasłęk popłyną dodatkowe środki za opłaty za dostarczanie wody do mieszkań. Ratusz w obliczu braku zgody na wprowadzenie podwyżek, musiał udzielić pożyczki miejscowemu Przedsiębiorstwu Usług Wodno-Kanalizacyjnych.
Serwis prasowy Pasłęka podał informację o – jak się okazuje – trudnej sytuacji finansowej Przedsiębiorstwa Usług Wodno-Kanalizacyjnych w Pasłęku. Jak wyjaśniają urzędnicy, aktualne ceny za dostarczaną wodę oraz odprowadzane ścieki w mieście i gminie Pasłęk obowiązują od 8 października 2021 r. na mocy decyzji Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Gdańsku.

Tymczasem, wedle wyliczeń przedstawicieli PUWK, w ciągu ostatnich lat koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo znacząco wzrosły, głównie ze względu na zwiększenie się cen energii elektrycznej (o 86 procent w 2023 r.), wynagrodzeń pracowników (o 25 procent w 2023 r.) oraz podatków i opłat (o 36 procent w 2023 r.). W rezultacie PUWK borykało się z problemami płynności finansowej, gdyż przychody nie pokrywały wydatków.

Zarząd podejmował więc kroki mające na celu poprawę sytuacji, m.in. skracał czas obowiązywania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków oraz prosił organ regulacyjny o interwencję. Niestety, wszystkie wnioski spotykały się z odmową, co skutkowało koniecznością szukania innych rozwiązań.

W związku z trudnościami finansowymi spółka zwróciła się do gminy Pasłęk, jako właściciela, o udzielenie pożyczki na wsparcie bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Pasłęku radni jednogłośnie przegłosowali udzielenie pożyczki w wysokości 300 tys. zł.

Dodatkowo, w kontekście problemów z zatwierdzaniem taryf przez Wody Polskie na arenie krajowej, rząd planuje zmiany w przepisach dotyczących tej kwestii. Planowane zmiany mają na celu przywrócenie gminom kompetencji do zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wody Polskie miałyby być zaangażowane jedynie w przypadku, gdy proponowane podwyżki przekraczałyby 15 proc. średniej stawek w regionie w porównaniu z rokiem poprzednim.