Obajtek ostrzega przed upadkiem Orlenu: dramatyczny spadek przychodów

2024-05-24 12:22:48(ost. akt: 2024-05-24 12:34:23)

Autor zdjęcia: PAP

Paliwa drożeją, a zyski Orlenu gwałtownie spadają. Przychody ze sprzedaży Grupy Orlen spadły w pierwszym kwartale 2024 r. aż o 33 mld 496 mln zł w ujęciu rdr. W sumie koncern zanotował spadek zysku netto o prawie 7 mld zł w porównaniu do podobnego okresu 2023 r. „Spółka jest sparaliżowana, nie podejmowane są żadne decyzje inwestycyjne, wyrzucono doświadczonych ludzi” - skomentował fatalne wyniki finansowe spółki jej były prezes Daniel Obajtek.

Wyniki Orlenu


Za pierwsze trzy miesiące tego roku zysk Grupy Orlen wyniósł 2 mld 785 mln zł i był niższy o 6 mld 686 mln zł w porównaniu analogicznym okresem roku ubiegłego - podał wczoraj koncern w skonsolidowanym raporcie kwartalnym.

Koncern podał, że przychody ze sprzedaży Grupy Orlen za trzy miesiące tego roku roku wyniosły 82 mld 332 mln zł i były niższe o 33 mld 496 mln zł rok do roku. Jak wyjaśniono w komunikacie, spadek przychodów ze sprzedaży dotyczył głównie segmentu gaz, rafineria, energetyka oraz wydobycie.

Po uwzględnieniu podatku dochodowego w kwocie 1 mld 690 mln zł zysk netto Grupy Orlen za trzy miesiące 2024 r. osiągnął wartość 2 mld 785 mln zł i był niższy o 6 mld 686 mln zł rok do roku - przekazał Orlen.


Obajtek: „Gdzie obiecane 5,19 zł”?


Sprawę skomentował Daniel Obajtek, były prezes PKN Orlen.

"Zysk Grupa ORLEN za pierwszy kwartał niższy prawie o 7 mld zł (!) w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Jaki jest powód tak fatalnego wyniku? Spółka jest sparaliżowana, nie podejmowane są żadne decyzje inwestycyjne, wyrzucono doświadczonych ludzi.

Panowie Donald Tusk Borys Budka - chylicie Grupę ORLEN ku upadkowi. Skąd weźmiecie 15 mld zł na zamrożenie cen gazu? Paliwo na stacjach jest prawie po 7 złotych. Gdzie to obiecane po 5,19?

Stajnia Augiasza” za czasów Obajtka? To jak nazwiecie tę sytuację?"

— skomentował wyniki koncernu na platformie X byy prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Tłumaczenia Fąfary


Według raportu, suma aktywów Grupy Orlen na koniec marca tego roku wyniosła 262 mld 997 mln zł i była niższa o 1 mld 181 mln zł w porównaniu ze stanem z końca grudnia 2023 r.

W komunikacie prasowym koncern podkreślił, że Grupa Orlen zakończyła pierwsze trzy miesiące tego roku z zyskiem operacyjnym EBITDA LIFO na poziomie 8,4 mld zł. Jak zaznaczono, stabilne wyniki finansowe osiągnięto przy jednoczesnym spadku długu netto o 1 mld zł kwartał do kwartału.

Orlen podał, że w tym czasie koncern przeznaczył blisko 6,4 mld zł na inwestycje we wszystkich obszarach działalności.

"Przyspieszamy. Transformacja energetyczna stanowi jedną z największych szans biznesowych w historii. Orlen musi ją wykorzystać. Dlatego koncentrujemy się na najbardziej perspektywicznych projektach i technologiach. Kładziemy większy nacisk na efektywność"

— powiedział prezes Orlenu Ireneusz Fąfara, cytowany w informacji prasowej koncernu. Wiceprezes koncernu ds. finansowych Magdalena Bartoś nie widzi żadnego problemy w radykalnym spadku zysków firmy.

"Orlen rozwijając wszystkie obszary swojej działalności utrzymuje dobrą, stabilną sytuację finansową. Mamy mocne fundamenty, które umożliwiły zarządowi, zgodnie z obowiązującą polityką dywidendową, zarekomendowanie wypłaty dywidendy za 2023 r. na poziomie 4,15 zł na akcję"

— powiedziała Magdalena Bartoś, wiceprezes koncernu ds. finansowych.


oryginalny tekst ukazał się na portalu wPolityce.pl

bm