Wydział Teologii UWM uczcił swój jubileusz konferencją naukową w Rzymie

2024-05-19 08:00:00(ost. akt: 2024-05-17 17:07:23)
Abp. Józef Górzyński koncelebrował mszę w miejscu pochówku kardynała.

Abp. Józef Górzyński koncelebrował mszę w miejscu pochówku kardynała.

Autor zdjęcia: archiwum kurii archidiecezji warmińskiej

— Kardynał Stanisław Hozjusz był tym, który nie bał się bronić Kościoła w tamtym trudnym czasie — mówi ks. Marek Żmudziński, dziekan Wydziału Teologii UWM w Olsztynie, podsumowując trzydniową konferencję naukową, która zakończyła się w Rzymie.
Zdaniem dziekana Wydziału Teologii UWM konferencja ta była niezwykłym spotkaniem. Także ze względu na to, jak ważnym elementem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest Wydział Teologii, który właśnie obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. Wagę wydarzenia podkreślała obecność Ambasadora RP przy Watykanie, a także rektora UWM profesora Jerzego Przyborowskiego oraz arcybiskupa metropolity warmińskiego Józefa Górzyńskiego. W konferencji uczestniczył także gospodarz miejsca, rektor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.

— To dla nas bardzo ważny moment. Dla wszystkich, którzy uczestniczyliśmy w tej ważnej konferencji. To dało nam poczucie, że jesteśmy ważni nie tylko historycznie, ale także współcześnie — stwierdza w materiałach udostępnionych przez kurię warmińską dziekan Wydziału Teologii UWM w Olsztynie. — Postać kardynała Hozjusza przedstawiliśmy we wszystkich możliwych aspektach — dodaje.

O tym, jak ważny jest Wydział Teologii dla UWM, jest przekonany rektor uniwersytetu. Profesor Jerzy Przyborowski uczestniczył we wszystkich wydarzeniach rzymskich uroczystości. Postać kardynała Stanisława Hozjusza ma, według rektora olsztyńskiego uniwersytetu, rys wielkości, który zapewnia pamięć kolejnych pokoleń.

— Ten pień, którym jest nasz Uniwersytet, ma trzy korzenie. Jednym z nich jest Wydział Teologii ze spuścizną tej wielkiej postaci, którą upamiętniamy podczas konferencji, czyli kardynała Stanisława Hozjusza. To on jako pierwszy ściągnął jezuitów do Polski i tak rozpoczęło się kształcenie teologiczne na Warmii — przypomina profesor Jerzy Przyborowski.

W czasie konferencji odbyło się sześć sesji naukowych, podczas których wygłoszono blisko czterdzieści referatów przybliżających osobę Sługi Bożego Kardynała Stanisława Hozjusza jako teologa, dyplomaty, humanisty i kandydata na ołtarze. Aspekt dotyczący kardynała jako sługi Bożego, czyli kandydata na ołtarze i postaci ważnej dla katolików, podkreśla Katarzyna Parzych-Blakiewicz, wykładowczyni na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie.

— Pamiętamy o nim także jako ludzie wierzący. Jest kandydatem na ołtarze. To spotkanie w Rzymie stało się okazją do odnowienia pamięci historycznej o nim, także jako wzorze cnót i moralności dla współczesnych chrześcijan. Zwłaszcza jeżeli my, jako Wydział Teologii, kształcimy przyszłych kapłanów, wychowawców i nauczycieli religii, którzy formują młode pokolenie — mówi Katarzyna Parzych-Blakiewicz. — Kardynał Hozjusz jest patronem tych, którzy zakładają szkoły katolickie. Mimo tego, że blisko 500 lat minęło od czasów Hozjusza, jego działanie jest aktualne także dzisiaj — podkreśla.

Według wykładowczyni wydziału teologii konferencja była niezwykła także dlatego, że z wielką pasją uczestniczyli w niej młodzi ludzie, którzy są zafascynowani postacią Stanisława Hozjusza. Jej zdaniem cnoty, które prezentował sobą biskup warmiński z XVI wieku, mają w sobie także dzisiaj niezwykłą siłę przyciągania.

— Dzisiaj, w mocno zdemokratyzowanej rzeczywistości, potrzebujemy takiego silnego i wyrazistego przywódcy, jakim był kard. Hozjusz — uważa Katarzyna Parzych-Blakiewicz. — On nie był ani miły, ani sympatyczny. Jednak naprawdę dbał o sprawy wiary, a także o najbiedniejszych — dodaje.

Konferencji naukowej w Rzymie towarzyszyło otwarcie wystawy malarskiej związanej z kardynałem Stanisławem Hozjuszem. Większość zaprezentowanych dzieł przedstawia kardynała w najważniejszych momentach jego życia. A trzeba pamiętać, że tych nie brakowało. Kardynał był aktywnym uczestnikiem soboru trydenckiego. W Rzymie reprezentował interesy polskiego króla. Słynął jako pełen swady polemista, który dawał odpór kontrreformacji.

— Plastycy przez ponad 3 miesiące przygotowywali się do tej wystawy, a jej efektem jest wernisaż, ale i dzieła, które pomagają przecież propagować tak ważną dla nas postać — mówi Anna Kowalczyk, dyrektor Centrum Kultury w Braniewie, która była odpowiedzialna za wystawę „Śladami kardynała Stanisława Hozjusza”.

O tym, że rzymska konferencja była bardzo ważnym wydarzeniem, jest przekonany arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński. Imię wielkiego kardynała nosi Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum” w Olsztynie. W swojej tradycji odwołuje się ono do najstarszego seminarium na ziemiach polskich, które właśnie na Warmii założył kardynał Stanisław Hozjusz.

— Tę postać trzeba wydobyć troszeczkę z historii. Trzeba pokazać, jak była wielka. Jak wielkie zasługi każdych nauk Stanisław Hozjusz miał nie tylko dla kościoła na Warmii, kościoła w całej Polsce, ale także dla kościoła powszechnego. Nie zawsze potrafimy docenić dzieło, którego dokonał i które jest ciągle dla nas ważne — podsumowuje abp Józef Górzyński, pokazując, jak jego trud związany z reformą kościoła jest istotny także we współczesnym świecie — dodaje metropolita warmiński.

Uczestnicy konferencji na temat kardynała Stanisława Hozjusza wzięli także udział w audiencji generalnej z papieżem Franciszkiem i modlili się przy grobie św. Jana Pawła II. W tym roku jest obchodzona 520. rocznica urodzin i 445. rocznica śmierci kard. Stanisława Hozjusza. Jego szczątki spoczywają w bazylice NMP na Zatybrzu w Rzymie. Kardynał słynął jako dyplomata, sekretarz królewski Zygmunta I Starego, sekretarz wielki koronny. Był biskupem chełmińskim, a następnie warmińskim. Jednym z przywódców europejskiej kontrreformacji. Episkopat Polski w liście pasterskim do wiernych w 1979 roku nazwał kardynała Hozjusza „największym biskupem Polski pierwszego tysiąclecia”.

Stanisław Kryściński

Stanisław Hozjusz (1504-1579) – polski humanista, dyplomata, biskup chełmiński i warmiński, jeden z czołowych przywódców polskiej i europejskiej kontrreformacji, Sługa Boży Kościoła katolickiego.