Zamach na premiera Słowacji. Jego stan jest krytyczny

2024-05-15 15:33:05(ost. akt: 2024-05-15 17:25:14)

Autor zdjęcia: PAP/Radek Pietruszka

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w środę w miejscowości Handlova na zachodzie kraju, gdzie odbywało się wyjazdowe posiedzenie rządu. Rannego przewieziono do szpitala. Jak podaje telewizja TA3, domniemany napastnik został spacyfikowany i zatrzymany przez policję.
Według relacji świadków Fico wyszedł przed Dom Kultury, gdzie odbywało się posiedzenie rządu, i witał się z ludźmi, gdy padło kilka strzałów. Funkcjonariusze ochrony podnieśli premiera z ziemi i przenieśli go do samochodu, którym odjechali wraz z politykiem do szpitala.

Policja otoczyła kordonem okolicę, a Dom Kultury został ewakuowany. O bezpieczeństwo pozostałych członków rządu zadbała ochrona.

Według słowackiego dziennika "Pravda" Robert Fico jest poważnie ranny. Premier Słowacji został przetransportowany helikopterem do Bańskiej Bystrzycy.

Napastnik miał oddać od 4 do 5 strzałów.

W czasie specjalnej konferencji prasowej prezydentka Słowacji Zuzana Czaputowa potępiła zamach na premiera Roberta Fico. Zaapelowała również o zatrzymanie mowy nienawiści.

„Jestem w szoku – wszyscy jesteśmy zszokowani tym strasznym atakiem na premiera Roberta Fico” – powiedziała w czasie zwołanej we środę konferencji prasowej prezydentka Czaputowa.

„Stało się coś, czego powagi ciągle jeszcze sobie nie uświadamiamy. To atak na człowieka i atak na demokrację. Jakakolwiek przemoc jest nieakceptowalna” – dodała.

Czaputowa zwróciła uwagę, że obserwowana w ostatnim czasie na Słowacji retoryka nienawiści prowadzi do czynów z nienawiści. „Proszę Was – zatrzymajmy to” – zaapelowała.

Przypomniała, że policja zatrzymała sprawcę, a gdy to będzie możliwe, organy ścigania przekażą więcej informacji. Jednocześnie wezwała, by do tego momentu nie wyciągać przedwczesnych wniosków.

„Musimy myśleć o tym, co najważniejsze. W tej chwili to jest to, aby Robert Fico jak najszybciej wrócił do zdrowia” – dodała na zakończenie.


Źródło: PAP/Pravda/TA3