Znamy projekty wybrane do głosowania w tegorocznej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego

2024-05-15 17:00:41(ost. akt: 2024-05-15 14:38:12)

Autor zdjęcia: UM Olsztyna

Od 29 maja mieszkańcy Olsztyna będą mogli głosować na projekty w budżecie obywatelskim. W sumie zgłoszono 99 projektów, wiele z nich ma charakter interwencyjny, są to np. wymiany opraw w latarniach czy naprawy chodników.
Mieszkańcy Olsztyna będą mogli głosować na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego elektronicznie lub wypełniając papierowe ankiety, które będą dostępne m.in. w gmachu ratusza. W sumie do wydania na pomysły zgłoszone przez mieszkańców miasto wyda 7,5 mln zł.

— Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w tym głosowaniu, bo to świadczy o zaangażowaniu obywatelskim każdego z nas — mówił prezydent Olsztyna Robert Szewczyk.

W tym roku do budżetu obywatelskiego zgłoszono 140 projektów, ale komisje weryfikujące dopuściły do głosowania 99 z nich: 22 projekty, określone jako miejskie, dotyczą wszystkich mieszkańców, kolejne 77 projektów to tzw. projekty osiedlowe.

Wiele z przyjętych do głosowania pomysłów mieszkańców Olsztyna ma charakter interwencyjny - mieszkańcy jednej z głównych ulic - Warszawskiej - poprzez obywatelskie głosowanie chcą doprowadzić do wymiany dwóch opraw w latarniach (koszt to 8 tys. zł). Mieszkańcy osiedla Zatorze proszą o zamontowanie latarni argumentując, że "podwórka na Zatorzu nie są bezpieczne. Ciemności stwarzają idealne warunki dla osób spożywających alkohol i głośno się zachowujących. Montaż latarni zwiększy poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a także estetykę tych miejsc (koszt 215 tys. zł)". Wiele projektów dotyczy też naprawy ulic i chodników.

Szewczyk powiedział, że "nie ocenia projektów, zrobią to mieszkańcy".

— Ludzie zgłaszają to, co jest dla nich ważne, ludzie też zdecydują, co zostanie zrealizowane — powiedział.

Wśród projektów budżetu obywatelskiego znalazły się też przedsięwzięcia służące polepszeniu doli dziko żyjących zwierząt, czy organizacji wydarzeń kulturalnych (np. koncerty szantowe, czy zajęcia teatru tańca).

Głosowanie w tegorocznej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego rozpocznie się 29 maja i potrwa do 23 czerwca.GO/PAP