Złowił rybę 1200 x mocniej trującą od cyjanku - sensacja w Europie!

2024-05-15 12:03:17(ost. akt: 2024-05-15 12:11:11)

Autor zdjęcia: Carl Heyerdahl on Unsplash

Ciało ropuchy srebrzystej zawiera tetrodotoksynę, alkaloid, który jest aż 1200 razy silniejszy od cyjanku. Ta trucizna paraliżuje układ nerwowy i nie ma na nią antidotum...
Na chorwackim wybrzeżu, w rejonie półwyspu Istria, odkryto obecność wyjątkowo niebezpiecznej ryby – ropuchy srebrzystej. Złowiona na głębokości 19 metrów w okolicach Rovinja, została przewieziona do Centrum Badań Morza w tym samym mieście. Ta ryba, znana z posiadania jednej z najpotężniejszych toksyn na świecie, stanowi poważne zagrożenie.

Ciało ropuchy srebrzystej zawiera tetrodotoksynę, alkaloid, który jest aż 1200 razy silniejszy od cyjanku. Ta trucizna paraliżuje układ nerwowy i nie ma na nią antidotum. Kontakt z nią może być śmiertelny, a spożycie jej mięsa może prowadzić do tragicznych konsekwencji. Śmiertelna dawka wynosi zaledwie 1-2 mg.

Objawy zatrucia pojawiają się zazwyczaj w ciągu 20 minut do trzech godzin po spożyciu. Najpierw zatruta osoba traci czucie w opuszkach palców, ustach i języku, a następnie odczuwa ból głowy, nadmierne pocenie się oraz zwężenie źrenic. Paraliż szybko postępuje, obejmując kolejne kończyny, a w miarę rozwoju zatrucia, pojawiają się trudności z mówieniem i przełykaniem, sztywnieje twarz, występują zaburzenia rytmu serca oraz spadek ciśnienia krwi. Trucizna ostatecznie wpływa na płuca, lecz nie atakuje mózgu, co oznacza, że zatruta osoba pozostaje świadoma przez cały czas.

Jeśli zatruty nie otrzyma na czas pomocy medycznej, może umrzeć w ciągu czterech do ośmiu godzin. Lekarze w takich przypadkach mogą jedynie podać węgiel aktywowany, wspomóc funkcjonowanie układu nerwowego odpowiednimi lekami i podłączyć pacjenta do respiratora. Każdego roku tetrodotoksyna zawarta w ropusze srebrzystej odpowiada za około 20 zgonów na całym świecie.


źródło: PAP/interia


bm