Robert Biedroń w Olsztynie: Europa jest wspólnotą regionów, a nie stolic

2024-05-15 08:44:11(ost. akt: 2024-05-15 08:49:28)

Autor zdjęcia: Facebook/Marcin Kulasek

Europa winna się skupić na problemach ludzi żyjących na europejskiej prowincji; trzeba dążyć do wyższych emerytur i budować mieszkania na tani wynajem - powiedział w Olsztynie europoseł Robert Biedroń inaugurując kampanię Lewicy do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 3.
"Unię Europejską tworzą regiony, mieszkańcy małych ojczyzn. Kilkadziesiąt regionów tworzy naszą wspólnotę. Jako Lewica chcemy zwrócić szczególną uwagę właśnie na takie regiony jak Warmia i Mazury" - powiedział Biedroń.

"Nie może być tak, że kiedy rozmawiamy o rozwoju Unii Europejskiej, to rozmawiamy przede wszystkim o dużych miastach, że główna uwaga skupia się na stolicach na dużych miast: na Warszawie, Paryżu, Madrycie, Rzymie, Mediolanie i tak dalej. Często zapomina się że Europę tworzą ludzie spoza tych stolic, że najwięcej ludzi mieszka poza tymi dużymi metropoliami Unii Europejskiej" - zaznaczył współprzewodniczący Nowej Lewicy. Jak dodał, ofertę programową dla mieszkańców europejskich regionów ma właśnie Lewica.

Podkreślił, że po latach inwestowania w europejską infrastrukturę nadeszła "pora na Unię 2,0" i czas na inwestowanie w ludzi.

Jako kluczowe punkty programowe Lewicy dla mieszkańców europejskich regionów Biedroń wymienił program budowy mieszkań na tani wynajem. "Chodzi o to, żeby każdy Europejczyk i każda Europejka mieli dostęp do takiego mieszkania" - podkreślił. Dodał także, że "pora na godne płace i emerytury oraz renty".

Listę KKW Lewica w wyborach do PE w okręgu nr 3 (warmińsko-mazurskie i podlaskie) otwiera Bożena Przyłuska, ostatni na liście jest wiceminister aktywów państwowych i sekretarz generalny Lewicy Marcin Kulasek.

Na wtorkowej (14 maja) konferencji Przyłuska zapewniała, że będzie zabiegać o zachowanie przyrody, o zakaz spalania drewna w elektrowniach i produkcji biomasy z drewna. "W ciągu ostatnich 20 lat obecności w Unii Europejskiej ilość drewna pozyskiwanego w celu spalania zwiększyła się w Polsce 140-krotnie. To nie jest technologia energetyczna, którą popieramy, bo to nie jest technologia ekologiczna" - powiedziała Przyłuska.

"Potrzebujemy zielonej energii, a nie energii z zieleni, dlatego Lewica będzie za zakazem spalania drzew elektrowniach" - dodała.

Kulasek zachęcał do głosowania na Lewicę podkreślając, że to ugrupowanie może sprawić, że "Europa, Unia Europejska przejdzie przemianę". W dziedzinach, które ta przemiana obejmie dodał też zaprzestanie zmiany czasu i dbałość o bezpieczeństwo.

Wybory do PE odbędą się 9 czerwca. (PAP)