Zmiany w olsztyńskich przedszkolach

2024-05-14 14:52:04(ost. akt: 2024-05-14 14:54:02)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Urząd Miasta w Olsztynie

Demograficzny niż na dobre wkracza do olsztyńskich szkół i przedszkoli. Samorząd Olsztyna szuka rozwiązań, by był on jak najmniej odczuwalny.
Przez lata problemem było znalezienie miejsca w przedszkolu, teraz tendencja zdecydowanie się odwróciła. Każdego roku od około trzech lat odnotowujemy mniejszą liczbę chętnych. W przypadku niedawno zakończonego naboru na rok szkolny 2024/25 to o ok. 90 dzieci mniej, niż rok wcześniej.

W trakcie naboru zgłoszono 1017 kandydatów. Natomiast wolnych miejsc w przedszkolach miejskich oraz niepublicznych wyłonionych w otwartych konkursach było 1555.

- W postępowaniu rekrutacyjnym zakwalifikowano 946 dzieci w wieku 3-6 lat - mówi zastępczyni prezydenta Olsztyna, Sylwia Rembiszewska-Piątek. - Po potwierdzeniu woli przez rodziców okazało się, że przyjętych zostało 904 dzieci. Do przedszkoli prowadzonych przez miasto Olsztyn trafiło 701, a do przedszkoli niepublicznych z konkursów - 203.

Taka sytuacja wymusza reorganizację pracy w czterech placówkach - PM-6, PM-17, PM-37 i PM-38. Spośród ośmiorga nauczycieli jedna osoba przechodzi na emeryturę, inna ma planowany etat łączony nauczyciela specjalisty i nauczyciela wychowania przedszkolnego, następna była zatrudniona na czas określony, a jeszcze kolejna prowadzi rozmowy z dyrektorem innego przedszkola. Dlatego nauczyciele, którzy mieliby stracić pracę, mają szansę znaleźć zatrudnienie w innych miejskich przedszkolach.

- W naszych jednostkach jest 10 wakatów na stanowiska nauczycieli wychowania przedszkolnego - mówi dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna, Kinga Wiśniewska. - W przypadku trzech wakatów dyrektorzy planują przedłużyć umowy obecnie zatrudnionym nauczycielom, nadal pozostaje więc siedem wakatów na stanowiska nauczycieli wychowania przedszkolnego.

Po ostatnim naborze w olsztyńskich przedszkolach pozostało 556 wolnych miejsc. W przedszkolach prowadzonych przez samorząd - 236, natomiast 320 w przedszkolach niepublicznych wyłonionych w konkursach, gdzie odpłatność to złotówka.