Dane polskich służb będą w międzynarodowej chmurze?

2024-05-14 13:16:25(ost. akt: 2024-05-14 13:22:05)

Autor zdjęcia: PAP/Marcin Obara

Na stronie internetowej KPRM opublikowano "interesującą" informację zatytułowaną "Projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę dotyczącą Inicjatywy "Wspólnej Infrastruktury Informatycznej Państwa". Co to oznacza w praktyce? Były minister Waldemar Buda (PiS) wyjaśnia w mediach społecznościowych, że "Dane służb będą mogły być przechowywane poza granicami Polski".
Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawił się wątek dotyczący "Projektu uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie Inicjatywy 'Wspólnej Infrastruktury Informatycznej Państwa'". Wydawać by się mogło, że to rutynowe ogłoszenie, ale zauważenie w mediach społecznościowych przez Waldemara Budę, byłego ministra rozwoju i technologii, sugeruje coś zupełnie innego.

"Dane służb będą mogły być przechowywane poza granicami Polski! Ktoś musiał nieźle na tym zarobić!" - zaznacza poseł PiS.

I dalej tłumaczy: "Wicepremier Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica) proceduje zmianę uchwały Rady Ministrów, żeby służby mogły lokować dane w chmurze na serwerach zagranicznych. To jest kompletne szaleństwo z pkt widzenia zagrożeń i czasu jaki mamy! Każdy laik domyśli się również, które firmy mogą na tym zarobić!".

"Panie wicepremierze Gawkowski, proszę się z tego natychmiast wycofać!"
– zaapelował.


Źródło: niezlaeżna.pl/twitter