Był przyjacielem Warmii. Świętujemy rok arcybiskupa Antoniego Baraniaka
2024-05-15 07:00:00(ost. akt: 2024-05-15 09:57:07)
Historyk ks. prof. Andrzej Kopiczko powiedział, że sekretarz dwóch prymasów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego abp Antoni Baraniak wspominany jest jako przyjaciel Warmii. Do diecezji warmińskiej przyjeżdżał, pełniąc posługi i brał udział w kościelnych uroczystościach.
Dyr. Archiwum Archidiecezji Warmińskiej ks. prof. Andrzej Kopiczko przypomniał, że rok 2024 został ustanowiony rokiem arcybiskupa Antoniego Baraniaka. W tym roku obchodzona jest 120. rocznica urodzin arcybiskupa. Przyszedł na świat 1 stycznia 1904 r. w Sebastianowie w Wielkopolsce. Jako młodzieniec wstąpił do zgromadzenia salezjanów. W 1930 r. przyjął święcenia kapłańskie.
Znany jest przede wszystkim jako kapelan i sekretarz dwóch prymasów: Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego. Temu pierwszemu w czasie II wojny światowej towarzyszył na uchodźstwie, wspierając w różnych inicjatywach na rzecz okupowanej Polski. W 1951 r. otrzymał nominację na biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego, ale nadal pracował w sekretariacie prymasowskim.
— Największą próbę przeszedł jednak we wrześniu 1953 r., gdy po aresztowaniu prymasa Wyszyńskiego również i on został uwięziony i przetrzymywany w największej katowni dla więźniów politycznych przy ul. Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie. Mimo bezlitosnych przesłuchiwań, tortur, bicia i głodzenia przetrzymał tę próbę, co przyniosło mu przydomek niezłomny — podkreślił ks. prof. Andrzej Kopiczko. Potem przez 20 lat był arcybiskupem poznańskim. Zmarł 13 sierpnia 1977 r.
Arcybiskupa Baraniaka często wspomina się jako przyjaciela Warmii. Ks. Kopiczko powiedział, że gdy w 1951 r. władze państwowe usunęły administratorów diecezji na ziemiach zachodnich i północnych prymas Polski często zlecał mu różne posługi na tym terenie. 14 listopada tego roku przybył do Fromborka, by instalować nowo mianowanych kanoników. W 1952 i 1953 r. przyjeżdżał do Olsztyna, by udzielić święceń wyższych alumnom seminarium duchownego.
W 1961 r. – już jako arcybiskup poznański – wziął udział w obchodach 700-lecia powołania Warmińskiej Kapituły Katedralnej. Potem uczestniczył jeszcze w Olsztynie w 1965 r. w obchodach 20-lecia polskiej organizacji kościelnej na ziemiach zachodnich i północnych, a w 1967 r. odwiedził Warmią dwa razy. Najpierw przyjechał na uroczystości koronacji obrazu Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej, a w listopadzie na obchody 400-lecia rozpoczęcia działalności przez Warmińskie Seminarium Duchowne „Hosianum”. Przewodniczył wówczas mszy św. i na zakończenie liturgii wygłosił krótkie przemówienie. Ostatni raz odwiedził Warmię – jak wspomina ks. Kopiczko – w czasie obchodów 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika w 1973 r.
— O tych związkach z Warmią wiemy z zachowanych świadectw pisanych i wspomnień mieszkańców. Z archidiecezji poznańskiej – podobnie jak arcybiskup Baraniak – pochodził także pierwszy administrator diecezji warmińskiej ks. Teodor Bensch, ale też obecny biskup pomocniczy senior Julian Wojtkowski. Zachowały się również zdjęcia, na których możemy zobaczyć arcybiskupa w towarzystwie rządców diecezji warmińskiej i prymasa Polski — mówił.
Temu ma też służyć spotkanie w Archiwum Archidiecezji Warmińskiej organizowane 16 maja o godz. 18.00, podczas którego autor biografii arcybiskupa Baraniaka ks. dr hab. Jarosław Wąsowicz, podobnie jak arcybiskup też salezjanin – zaprezentuje jego sylwetkę i szczególną rolę w dziejach Polski i Kościoła. Będzie również okazja do obejrzenia zdjęć z pobytów arcybiskupa na Warmii.
PAP/GO
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez