Ogromne pieniądze trafią do Elbląga i okolicznych gmin

2024-05-14 07:00:57(ost. akt: 2024-05-13 15:10:58)

Autor zdjęcia: Wrota Warmii i Mazur

Do Elbląga i okolicznych gmin trafią 52 miliony euro na wsparcie zintegrowanego rozwoju terytorialnego miejskiego obszaru funkcjonalnego Elbląga.
Pozytywne doświadczenia z wdrażania ZIT (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) przyczyniły się do podjęcia decyzji o kontynuowaniu tej formy współpracy samorządów w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027.

Interwencja ZIT w perspektywie 2021-2027 jest oparta o strategie terytorialne - ZIT, opracowane przez partnerstwa jst. Na formułę ZIT zaplanowano w sumie 8 proc. środków UE z puli FEWiM tj. 142 mln euro.

To wskazuje na jeszcze silniejsze niż poprzednio skoncentrowanie interwencji na trzech biegunach wzrostu w województwie (i ich miejskich obszarach funkcjonalnych - MOF). Są to Olsztyn, Elbląg i Ełk – zgodnie z celem głównym Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego „Warmińsko-Mazurskie 2030”.

— Podpisane porozumienie obejmuje silny ośrodek subregionalny - OSI MOF Elbląga, zasługujący na uwagę choćby ze względu na systematyczny wzrost poziomu przedsiębiorczości — mówił podczas spotkania Marcin Kuchciński, marszałek województwa. — Liderem ZIT MOF jest Michał Missan, prezydent Elbląga i oddając mu symbolicznie część alokacji FEWiM liczę, że realizacja porozumienia przyczyni się do wykorzystania impulsów rozwojowych, a także osiągnięcia skonstruowanej strategii. Tak, żeby Miejski Obszar Funkcjonalny Elbląga był wyspecjalizowany, silny i przyjazny.

MOF Elbląg obejmuje partnerstwo gmin miejskich: Elbląg, Młynary, Pasłęk, Tolkmicko oraz gmin Wiejskich: Elbląg, Gronowo Elbląskie, Markusy, Milejewo i powiatu elbląskiego.

Instrument ZIT jest szczególnie rekomendowany miastom średnim tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

Głównym celem ZIT jest realizacja zintegrowanych projektów z zakresu zrównoważonego rozwoju miejskich obszarów funkcjonalnych, zaplanowanych w strategii pn. MOF Elbląga 2030. Strategia rozwoju ponadlokalnego.

Lista projektów przyjęta przez Komitet Sterujący Związku ZIT obejmuje m.in. następujące obszary, w których planowane jest aplikowanie o środki FEWiM:
— kompleksowe przedsięwzięcia termomodernizacyjne wynikające z audytu energetycznego,
— inwestycje w systemy ciepłownicze i chłodnicze,
— rozwój infrastruktury dla ruchu niezmotoryzowanego,
— budowę i przebudowę infrastruktury na potrzeby kołowego transportu miejskiego,
— integrację i zwiększenie dostępności oraz jakości usług społecznych kierowanych do osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz ich opiekunów,
— rozwój zdeinstytucjonalizowanych form opieki długoterminowej, w tym również kadry/osób świadczących takie usługi,
— inwestycje w infrastrukturę i wyposażenie placówek oświatowych.