W Elblągu nowa figurka Piekarczyka to Młynarczyk !

2024-05-12 17:00:00(ost. akt: 2024-05-10 14:24:31)
Na pomysł stworzenia figurki Młynarczyka wpadła Marta Kotowska-Sokołowska, córka właściciela Hotelu Młyn

Na pomysł stworzenia figurki Młynarczyka wpadła Marta Kotowska-Sokołowska, córka właściciela Hotelu Młyn

Autor zdjęcia: EG

W Elblągu pojawił się nowy Piekarczyk a właściwie Młynarczyk, który ma za zadanie przynieść szczęście każdemu, kto go dotknie. To już szósta minifigurka naszego elbląskiego bohatera. Ale miasto zapowiada, że małych rzeźb będzie jeszcze więcej!
Hotel Młyn Aqua Spa w Elblągu jako pierwsza miejscowa firma postawiła rzeźbę małego Piekarczyka przed swoją siedzibą.

Jak przyznaje Stefan Kotowski, właściciel Hotelu Młyn na pomysł stworzenia figurki Piekarczyka Młynarczyka wpadła jego córka Marta Kotowska-Sokołowska.

— Postanowiliśmy zrobić w naszym hotelu coś wspólnego dla wszystkich odwiedzających nasze miasto. A że elbląskim symbolem jest Piekarczyk i w ostatnim czasie pojawiły się jego miniaturowe rzeźby, to uznaliśmy za stosowne, aby przy Młynie był Młynarczyk — mówi Stefan Kotowski.

Figurka Młynarczyka została wykonana ze szlachetnej stali i posadowiona na płycie granitowej obok głównego wejścia do hotelu. Wykonanie posągu kosztowało 3,5 tys. zł. Młynarczyk ma 30 cm i jest mniejszy od Piekarczyków, które w grudniu 2022 roku pojawiły się na elbląskiej starówce. Te mierzą 50 cm.

— Każdy wchodzący czy wychodzący choćby nawet nie chciał to i tak musi go zobaczyć. Aby przychodzący goście mieli satysfakcję, to zalecane i wskazane jest pogłaskane Młynarczyka. Każdemu, kto to zrobi, Młynarczyk przyniesie „worek szczęścia” — przekazuje właściciel Hotelu Młyn.

Wzór Młynarczyka nawiązuje do gdańskich Młynarczyków.

— W Gdańsku na Starym Mieście na budynkach, które miały coś wspólnego z młynarstwem były w dawnych czasach wykute Młynarczyk. Pan profesor Andrzej Januszajtis, który pęknie opisuje zabytki Gdańska, opisał również naszego elbląskiego Piekarczyka. Uważałem, że trzeba uszanować wiedzę pana profesora i skorzystać z niej przy tworzeniu naszego Młynarczyka — wyjaśnia pan Stefan.
Stefan Kotowski podkreśla, że wszyscy mieszkańcy i turyści, którzy nawet nie korzystają z usług jego obiektu, mogą przyjść i zobaczyć Młynarczyka i oczywiście potrzeć worek z mąką, aby zapewnić sobie szczęście: — Młynarczyk zobowiązuje każdego do spojrzenia na niego i pogłaskania go.

Ewelina Gulińska


Według legendy w 1521 roku Krzyżacy postanowili napaść na Elbląg. A kiedy chcieli wedrzeć się na teren miasta, dzielny Piekarczyk przeciął swoją piekarską łopatą grube sznury, na których wisiała dębowa krata znajdująca się w bramie. Sznury zaczęły pękać i krata w końcu osunęła się na dół. Dzięki temu Krzyżacy odstąpili od murów miasta.

Piekarczyk stał się symbolem Elbląga, a jego podobizna zdobi tutejszą Starówkę. Rzeźba stanęła tuż obok Bramy Targowej 30 września 2006 roku. Autorem mierzącego 160 centymetrów pomnika jest Waldemar Grabowiecki z Gdańska, którego projekt wygrał w zorganizowanym 22 lata temu konkursie, w którym rywalizowało sześciu artystów z Elbląga i Trójmiasta. W czerwcu 2009 roku przy Piekarczyku umieszczono tablicę informacyjną, która przedstawiała naszego bohatera. Autorem tablicy-tarczy jest również Waldemar Grabowiecki. Pomnik stał się poniekąd symbolem miasta, podobnie jak bohater, którego podobiznę przedstawia. Wśród mieszkańców i turystów utarł się nawet zwyczaj pocierania nosa Piekarczyka — wydaje się, że wielu w przesąd ten wierzy, bo akurat ta część twarzy lokalnego bohatera jest wyjątkowo lśniąca.

W grudniu 2022 roku na Starym Mieście w Elblągu — przypomnijmy— pojawiło się 5 minifigurek Piekarczyka. To mosiężne odlewy, o wysokości ok. 50 cm każda. Pomysł stworzenia minifigurek Piekarczyka zgłosił klub radnych PO. Piekarczyki, nawiązując do elbląskiej legendy, miały zostać nową atrakcją turystyczną zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Elbląg. Pomysły na figurki zgłaszały szkoły, przedszkola oraz mieszkańcy. Następnie nad wybranymi 10 spośród 60 propozycji głosowali mieszkańcy. Zdecydowali oni później także o lokalizacji małych Piekarczyków. I tak Piekarczyk z kotwicą stanął na bulwarze Zygmunta Augusta, Piekarczyk z książką jest przy Bibliotece Elbląskiej, Piekarczyk z gęsim piórem znajduje się nieopodal I Liceum Ogólnokształcącego, a Piekarczyk z wagą szalkową i Piekarczyk z wędką zdobią Most Wysoki.