Kontrowersje wokół AstraZeneca: Dlaczego wycofuje szczepionkę?

2024-05-08 13:26:27(ost. akt: 2024-05-08 13:33:29)

Autor zdjęcia: Mika Baumeister on Unsplash

Wycofanie szczepionki rozpoczęto już wcześniej, a wiele krajów poza Europą zaprzestało dostarczania jej od pewnego czasu...
Firma AstraZeneca ogłosiła globalne wycofywanie swojej szczepionki przeciwko Covid-19, Vaxzevria. Decyzja ta została podjęta w związku z "nadmiarem dostępnych zmodernizowanych" preparatów, co spowodowało zaprzestanie produkcji i dostarczania szczepionki.

"Nasze wysiłki zostały docenione przez rządy na całym świecie i są powszechnie uważane za kluczowy element zakończenia globalnej pandemii. Będziemy teraz współpracować z organami regulacyjnymi i naszymi partnerami, aby wytyczyć jasną ścieżkę prowadzącą do zakończenia tego rozdziału" - oświadczyła firma.

Oświadczenie to zostało wydane po tym, jak firma w marcu dobrowolnie zrzekła się pozwolenia na dopuszczenie leku do obrotu w Unii Europejskiej. Wycofanie szczepionki rozpoczęto już wcześniej, a wiele krajów poza Europą zaprzestało dostarczania jej od pewnego czasu. W Australii preparat ten nie jest dostępny od marca 2023 roku.

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny wcześniej przyznał, że szczepionka może powodować skutki uboczne, takie jak zakrzepy krwi i niską liczbę płytek krwi - napisała agencja Reutera. Wniosek o wycofanie szczepionki został złożony 5 marca, a wszedł w życie 7 maja - podał brytyjski dziennik "Daily Telegraph".Vaxzevria była stosowana u osób powyżej 18 roku życia w dwóch dawkach, podawanych w odstępie około trzech miesięcy.

Naukowcy, w tym profesor Catherine Bennett, kierownik epidemiologii na Uniwersytecie Deakin, uznają, że szczepionka AstraZeneca odegrała kluczową rolę w światowej walce z wirusem, ratując miliony istnień ludzkich. Pomimo ewentualnych skutków ubocznych, niektórzy eksperci podkreślają znaczenie jej wkładu w powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa i ochronę społeczeństwa.


źródło: PAP, interia


bm