Wielki powrót przymrozków na Warmię i Mazury? Temperatura spadnie i to odczuwalnie

2024-05-08 16:12:07(ost. akt: 2024-05-09 09:04:31)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: pixabay

Po tak gorącym weekendzie majowym mieszkańcy Warmii i Mazur mogą doznać szoku. Ich termometry ponownie mogą wskazywać minusową temperaturę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie.
[article]1047746[article]Gorąca majówka sprawiła, że większość zapomniała już co to kurtki i chłód. Niestety, jak wskazuje IMGW nadchodząca pogoda nie będzie tak optymistyczna zwłaszcza w nocy.

Noc ze środy na czwartek (8/9 maja) może przyprawić o szok i niedowierzanie. Na termometrach w całym województwie warmińsko-mazurskim ukaże się minusowa temperatura.

Na Warmii i Mazurach temperatura może spaść do 0 stopni Celsjusza, a w niektórych regionach nawet do -2 stopni.

Przy gruncie będzie jeszcze chłodniej, bo temperatura spadnie od -2 stopni Celsjusza, aż do -5 stopni.

Takie anomalia pogodowe nie sprzyjają ogrodnikom i sadownikom w całym kraju. Gorący początek kwietnia, potem gwałtowne przymrozki, upalna majówka i ponowny powrót przymrozków sprawiają, że w sadach i ogrodach można już odnotowywać ogromne straty.

Co zrobić, żeby rośliny aż tak nie ucierpiały?

Kwiaty lepiej odżywione są bardziej tolerancyjne na niskie temperatury. Jeśli doszło do uszkodzenia kwiatów albo związków owocowych, warto zastosować środki, które przyspieszają odpowiedź roślin na stres.

Najczęściej wykorzystywaną metodą, aby zapobiec najgorszemu według wielu użytkowników forum roślinnych jest wykorzystywanie zraszaczy nadkoronowych i zamgławiaczy antyprzymrozkowych.

Do ochrony pni drzewek owocowych przed przymrozkiem może posłużyć również specjalna wiklina, agrowłóknina, papier falisty, mata trzcinowa, słoma czy igły sosnowe. Jeśli nie posiada się tego typu materiałów, to z powodzeniem można wykorzystać to, co aktualnie ma się pod ręką, czyli np. worki jutowe, zużyte koce, zniszczone pościele.