Lek, który pomaga rzucić wapowanie

2024-05-07 10:40:36(ost. akt: 2024-05-07 10:43:21)

Autor zdjęcia: pixabay

Lek roślinny o nazwie cytyzyniklina może okazać się skuteczną terapią pomagającą zaprzestać wapowania - informuje najnowszy numer „JAMA Internal Medicine”.
Aż jedenaście milionów dorosłych mieszkańców USA oraz kilkaset tysięcy Polaków korzysta z e-papierosów. Około połowa z nich twierdzi, że chciałby rzucić palenie, ale ma z tym trudności z powodu uzależnienia od nikotyny.

W randomizowanym badaniu klinicznym z podwójnie ślepą próbą 160 wapujących regularnie dorosłych, którzy jednocześnie nie palili tradycyjnych papierosów, przydzielono do dwóch grup: przyjmującej doustnie lek o nazwie cytyzyklina oraz przyjmujących tabletki z placebo. Kuracja trwał 12 tygodni, a w jej trakcie uczestnicy otrzymywali także cotygodniowe wsparcie behawioralne.

Okazało się, że u osób zażywających cytyzyniklinę prawdopodobieństwo całkowitego powstrzymania się od wapowania w ciągu trzech ostatnich tygodni trwania eksperymentu było ponad dwukrotnie większe niż u osób otrzymujących placebo (31,8 proc. w porównaniu z 15,1 proc.). Jednocześnie lek był przez nich dobrze tolerowany, a częstość działań niepożądanych w obu grupach była porównywalna.

„Żaden lek nie został dotąd zatwierdzony przez FDA do zaprzestania wapowania – mówi główna autorka badania prof. Nancy Rigotti z Massachusetts General Hospital oraz Harvard Medical School. - Nasze wyniki sugerują, że cytyzyniklina może wypełnić tę lukę i pomóc dorosłym rzucić e-papierosy”.

Zespół prof. Rigotti testował cytyzyniklinę pod kątem wapowania, ponieważ już wcześniej udowodniono, że wiąże się ona z receptorami nikotynowymi w komórkach mózgowych. KIlka miesięcy temu ten sam zespół udowodnił, że cytyzyniklina pomaga rzucić palenie także tradycyjnych papierosów.

„Wyniki naszego badania wymagają potwierdzenia na większej grupie w dłuższym okresie obserwacji, ale i tak są obiecujące” - podsumowuje prof. Rigotti.

PAP