Egzamin dojrzałości tuż, tuż. W olsztyńskich szkołach trwają przygotowania
2024-05-06 17:00:40(ost. akt: 2024-05-06 15:03:56)
7 maja rozpoczynają się matury. Przystąpi do nich około 263 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. Wraz z nimi egzaminy będą zdawać abiturienci z wcześniejszych roczników.
Matury rozpoczną się 7 maja i potrwają do 25 maja. Tradycyjnie rozpoczną się od pisemnego egzaminu z języka polskiego (na poziomie podstawowym). 8 maja absolwenci szkół przystąpią do egzaminu z matematyki (również na poziomie podstawowym), a 9 maja - do egzaminu z języka angielskiego (również na poziomie podstawowym).
W tym roku uczniowie muszą obowiązkowo przystąpić do egzaminu ustnego z języka polskiego oraz z języka obcego nowożytnego. Co do egzaminów pisemnych, wymagane są cztery: z języka polskiego (na poziomie podstawowym), z matematyki (na poziomie podstawowym), z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym) oraz z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym).
Zgodnie z zasadami ustalonymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, aby zdać maturę, absolwenci muszą uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego, zarówno w części ustnej, jak i pisemnej. Ponadto, konieczne jest przystąpienie do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, choć w tym przypadku nie określa się minimalnego progu zdawalności.
Wśród tegorocznych maturzystów będzie pierwszy rocznik absolwentów pięcioletnich techników, który będzie zdawać egzamin w nowej formule (tzw. formuła 2023). Absolwenci liceów maturę w tej formule po raz pierwszy zdawali w ubiegłym roku. Wówczas przystąpił do nich pierwszy rocznik absolwentów czteroletniego liceum ogólnokształcącego.
Chęć przystąpienia do matury w tym roku – jak w latach ubiegłych – zadeklarowali też abiturienci z wcześniejszych roczników. Wśród nich będą osoby, które wcześniej nie przystąpiły do egzaminów, oraz osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłych latach lub przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu albo przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik. Zdecydowana większość z nich to osoby, które będą zdawać egzamin w starej formule.
W tym roku po raz ostatni egzamin maturalny będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.
red./PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez