Rekordowe ilości mieszkań zakupione przez Ukraińców

2024-05-04 13:34:07(ost. akt: 2024-05-05 14:09:24)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: www.parkowa.olecko.pl

Wprowadzony przez rząd Zjednoczonej Prawicy "Program Bezpieczny Kredyt 2 proc. "skutecznie zachęcił cudzoziemców, głównie Ukraińców, do zakupu mieszkań.
Dla cudzoziemców, którzy mieszkają w Polsce i płacą podatki, "Program Bezpieczny Kredyt 2 proc." okazał się bardzo korzystną opcją. Mogą oni ubiegać się o rządowy kredyt nawet posiadając nieruchomości za granicą.

W 2023 roku cudzoziemcy wykupili w Polsce 14 346 mieszkań. Najwięcej nabyli ich Ukraińcy, bo aż ponad 7 tysięcy o łącznej powierzchni 390 tys. metrów kwadratowych. Drugą najliczniejszą nacją, która chętnie brała kredyty na mieszkanie, byli Białorusini i obywatele Indii. Dzięki temu programowi, cudzoziemcy mogli zamienić mieszkanie na własność przez co płacili mniej.

W taki sposób Ukraińcy prześcignęli do tej pory najliczniejszą grupę, która kupowała mieszkania w Polsce, czyli Niemców. Z danych MSWiA wynika, że na nasi zachodni sąsiedzi kupili o około 80% mniej powierzchni mieszkalnej niż Ukraińcy, czyli 1,3 tys.

— Ten program był najbardziej hojnym programem, jaki dotąd w Polsce powstał. Jeżeli ktoś mógł z niego skorzystać, a cudzoziemcy byli w tej grupie, było to bardzo atrakcyjne — powiedział dla serwisu money.pl analityk HREIT Bartosz Turek. Dodaje, że decyzja o zakupie mieszkań może oznaczać chęć obcokrajowców na pozostanie w Polsce na dłużej.

Bartosz Turek tłumaczy, że zakup mieszkań przez Ukraińców i innych cudzoziemców nie będzie miało aż takiego wpływu na rynek nieruchomości w Polsce. W skali całego kraju odsetek wynosi tylko 5 procent. Dla obywateli Ukrainy ten program miał być jedynie zachętą, ponieważ i tak często kupowali w Polsce mieszkania.

Na tak duży wzrost zainteresowania zakupem mieszkań wśród obcokrajowców ma wpływać zmiana na rynku pracy, w tym rozpowszechnienie pracy zdalnej czy wzrost ilości obywateli Indii zatrudnionych w naszym kraju.

— Znam przypadki osób z Białorusi, które pracowały i mieszkały w Niemczech, ale przeprowadziły się do Polski, nie zmieniając miejsca zatrudnienia. Tutaj wynajmują lub kupują na własność nieruchomości ze względu na niższe koszty utrzymania i niższe ceny niż w Europie Zachodniej. Programiści z Indii mogą zarobić w Polsce wielokrotność tego, co dostają w Indiach. Dodatkowo koszty życia w Polsce nadal są znacznie niższe niż w Europie Zachodniej — powiedział dla money.pl Marcin Jańczuk z sieci biur Metrohouse. Dodaje również, że duży wpływ ma opcja dalszej inwestycji w mieszkania.

Inny rządowy program, "Mieszkanie na start" tak samo pozwala na zakup mieszkań, lecz wymaga on stałych dochodów w Polsce i zdolności kredytowej. Eksperci tłumaczą, że polski rynek nieruchomości jest otwarty dla obcokrajowców. Odnosząc się do zezwoleń MSWiA , trzeba jedynie zakupić nieruchomość w strefie nadgranicznej oraz grunt rolny o powierzchni większej niż 1 hektar.

MSWiA podaje, że cudzoziemcy kupują mieszkania w dużych miastach np. Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. Najmniej kupują w Świnoujściu czy Zakopanem, czyli miejscowościach typowo turystycznych.

Źródło: money.pl