Wieża widokowa katedry w Elblągu udostępniona zwiedzającym

2024-05-01 11:00:01(ost. akt: 2024-05-01 08:58:40)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Udostępniony zostaje mieszkańcom i turystom taras widokowy na wieży katedry św. Mikołaja w Elblągu - poinformowało Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, które zapewnia obsługę zwiedzających. Katedra z 97-metrową wieżą jest jedną z najwyższych świątyń w Polsce.
Zabytkowa budowla jest uważana za jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Każdego sezonu odwiedza ją nawet 20 tys. zwiedzających. Wejście na wieżę jest możliwe od 1 maja do 15 października.

"Taras widokowy na wieży katedralnej jest zlokalizowany na wysokości 67,08 m, co daje możliwość spojrzenia z lotu ptaka nie tylko na Elbląg, ale także na okolice miasta. Dotarcie do tarasu wymaga pokonania 365 schodów, dlatego wybierając się na wieżę warto zaopatrzyć się w wodę i wygodne obuwie" - poinformowała PAP Agnieszka Sławińska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Wieża udostępniana jest codziennie, poza poniedziałkami. Zwiedzanie odbywa się od wtorku do piątku w godz. 10-17, w sobotę od 10-14, a w niedzielę w godz. 14-17. Ostatnie wejście możliwe jest na pół godziny przed zamknięciem. Wstęp na taras jest odpłatny.

Wieża mierzy 97 m, dzięki czemu katedra jest jedną z najwyższych świątyń w Polsce, a najwyższą po prawej stronie Wisły. Taką samą wysokością poszczycić się może najwyższy kościół we Wrocławiu – archikatedra św. Jana Chrzciciela, a z budynków świeckich – wybudowany w 2000 roku PZU Tower w Warszawie - przekazali elbląscy muzealnicy.

Elbląska katedra pw. św. Mikołaja - patrona miasta, żeglarzy i kupców - pochodzi z pierwszej połowy XIII w. Obiekt był wielokrotnie rozbudowywany i odbudowywany. Po pożarze z 1777 roku wieża została rozebrana, a w 1907 roku zbudowano nową. Świątynia została ponownie zniszczona wskutek sowiecko-niemieckich walk o miasto na początku 1945 roku.

Obecny kształt uzyskała po odbudowie prowadzonej w latach 1948-65. W latach 90. XX w. wymieniono pokrycie hełmu wieży, a do grudnia 2014 r. gruntownej konserwacji poddano mury wszystkich elewacji i wieży, dostosowując ją jednocześnie do celów turystycznych. (PAP)