Ilu pasażerów odprawiło lotnisko w Radomiu?

2024-04-26 18:04:02(ost. akt: 2024-04-26 20:53:25)

Autor zdjęcia: PAP

W sobotę minie rok od uruchomienia lotniska Warszawa-Radom. W tym czasie port odprawił ponad 130 tys. pasażerów – poinformowały w piątek Polskie Porty Lotnicze (PPL).
W sobotę minie rok od uruchomienia lotniska Warszawa-Radom. W tym czasie port odprawił ponad 130 tys. pasażerów – poinformowały w piątek Polskie Porty Lotnicze (PPL).

Rzeczniczka PPL Anna Dermont podkreśliła, że szczególnym okresem dla portu był sezon wakacyjny 2023, kiedy w Radomiu od czerwca do końca września obsłużono blisko 75,5 tys. podróżnych.

Dermont przekazała, że PPL prowadzi rozmowy z przewoźnikami i touroperatorami dotyczące zwiększania oferty i rozwijania siatki połączeń lotniczych z radomskiego portu. "Staramy się też o zgodę środowiskową na wykonywanie operacji lotniczych w nocy. Jeśli ją uzyskamy, to z pewnością staniemy się jeszcze bardziej atrakcyjni dla linii lotniczych" – zaznaczyła rzeczniczka.

W ciągu pierwszego roku działania z lotniska w Radomiu operowało czterech przewoźników: PLL LOT, Enter Air, Wizz Air i Skyline Express. Wycieczki z wylotem z radomskiego portu oferowało 7 biur podróży: ITAKA, Rego Bis, Coral Travel, TUI, Nekera, Greckie Podróże i Anex Tour.

Lotnisko obsługiwało zarówno połączenia regularne, jak i czarterowe. W siatce połączeń znalazło się łącznie osiem kierunków: Rzym, Paryż, Preweza, Tirana, Warna, Antalya, Szarm el-Szejk i Larnaka.

Współpracę z lotniskiem w Radomiu utrzymuje PLL LOT, który w tym sezonie oferuje połączenia do: Rzymu, Tirany, Ochrydy i Prewezy. Wizz Air, który od grudnia 2023 r. operuje do Larnaki, utrzyma rejsy na Cypr także latem. W ofercie biur podróży na wakacje znajdują się wycieczki z wylotem z Radomia do: Antalyi (Turcja), Tirany (Albania) i Podgoricy (Czarnogóra).

Port lotniczy w Radomiu rozpoczął działalność w maju 2014 r. Przez krótki czas loty z tego miasta odbywały się m.in. do Rygi, Berlina, Wrocławia i Lwowa. Było to jedyne lotnisko użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 100 mln zł. Po ogłoszeniu przez sąd w 2018 r. upadłości prowadzącej lotnisko miejskiej spółki Port Lotniczy Radom, lotnisko kupiły Polskie Porty Lotnicze i wybudowały je prawie od nowa.


PAP


bm