Co piąta firma nie reguluje zobowiązań, bo sama nie otrzymuje zapłaty

2024-04-26 13:42:13(ost. akt: 2024-04-26 13:46:04)

Autor zdjęcia: PAP

Prawie 3/4 małych i średnich firm ma też problem z prowadzeniem działalności przez zatory płatnicze - wynika z badania "Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach".
Co piąta firma nie reguluje zobowiązań wobec kontrahentów, bo sama nie otrzymuje zapłaty, a prawie 3/4 małych i średnich firm ma problem z prowadzeniem działalności przez zatory płatnicze - wynika z badania "Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach".

Zatory płatnicze są barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej dla prawie 3/4 ankietowanych małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z Polski - pokazują wyniki badania Kaczmarski Inkasso "Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach". 1/4 firm z powodu nieuregulowanych płatności od kontrahentów musi ograniczać inwestycje, 19 proc. badanych spółek zmuszona jest podnosić ceny swoich towarów i usług - podali autorzy raportu.

Jak dodano, niepłacenie przez klientów faktur w przypadku 13 proc. przedsiębiorców przekłada się na problemy z wprowadzaniem nowych produktów na rynek, tyle spółek samo odczuwa negatywny wpływ zatorów płatniczych na swój wizerunek, a 10 proc. firm decyduje się na redukcję zatrudnienia i obniżenie pensji pracownikom - dodano.

"Małe firmy nie mają zakumulowanych oszczędności, a do tego trudno im pozyskać zewnętrze finansowanie, np. kredyt, który przecież też trzeba spłacać. Z doświadczenia firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso w odzyskiwaniu należności wynika, że nierzadko unikanie płacenia jest celowym zabiegiem niektórych przedsiębiorców. Liczą, że partner nie podejmie żadnych radykalnych kroków i nie trzeba będzie oddawać pieniędzy. Dlatego małe firmy powinny reagować na brak zapłaty i robić to jak najszybciej" - napisali autorzy raportu.

W raporcie podano, że 20 proc. firm nie reguluje swoich zobowiązań wobec kontrahentów, bo sama nie otrzymuje zapłaty od klientów. Stąd już prosta droga do utraty płynności finansowej, a im mniejsze przedsiębiorstwo, tym ta płynność jest trudniejsza do osiągnięcia - zaznaczono.

"Wstrzymywanie zapłaty jest nieetyczne, bo blokuje płynność finansową innych firm. W efekcie one same mogą stać się dłużnikami, którzy nie zapłacą innym przedsiębiorcom, bo nie będą miały z czego. Według danych Krajowego Rejestru Długów na koniec I kwartału 2024 r. zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych, które stanowią 97 proc. firm z sektora MŚP w Polsce, wynosiło 4,89 mld zł. W rejestrze figuruje 156 tys. takich podmiotów. Wszystkie firmy, notowane w KRD, mają 9,7 mld zł długów. Problemy finansowe odczuwa łącznie 254,5 tys. przedsiębiorstw" - napisali autorzy raportu w komunikacie.

Wskazano, że małe firmy są powściągliwe w dochodzeniu zapłaty. 9 na 10 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw upomina się o zapłatę po kilku dniach od terminu zapłaty, a co piąty przedsiębiorca przypomina kontrahentowi o nieopłaconej fakturze dopiero po upływie kilku tygodni - wynika z innego badania Kaczmarski Inkasso. Przeciętny czas oczekiwania na płatność za usługę to 22 dni od upływu terminu wskazanego na fakturze - zauważono. Jednocześnie 60 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP zdarza się czekać na uregulowanie należności do trzech miesięcy, a 40 proc. powyżej trzech miesięcy (w tym 12 proc. ponad rok) - poinformowano.


PAP