Funkcjonariusze straży granicznej w Grzechotkach przechwycili ponad 300 tysięcy sztuk papierosów ukrytych pod ziemią ogrodową

2024-04-24 19:00:41(ost. akt: 2024-04-24 16:03:47)

Autor zdjęcia: Straż Graniczna

Funkcjonariusze straży granicznej wspólnie z kolegami służby Celno-Skarbowej przechwycili ponad 337 tys. sztuk białoruskich papierosów. Wyroby tytoniowe ukryte były w podłodze tira.
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie z Referatu Realizacji w Elblągu prowadzili działania pod kątem zwalczania przemytu.

Fot. Straż Graniczna

18 kwietnia zatrzymali na drodze ekspresowej nr S7 tira na litewskich numerach rejestracyjnych. Kierowcą był mieszkaniec województwa mazowieckiego.

Zgodnie z dokumentami przewozowymi, transport towaru w postaci 22 tys. kg ziemi ogrodowej odbywał się z Litwy do zakładu w powiecie braniewskim. Podczas kontroli pojazdu wykorzystano mobilne urządzenie RTG oraz psa służbowego. W obrazie RTG naczepy stwierdzono nieprawidłowości. Konieczne było przeprowadzenie rewizji szczegółowej naczepy i ładunku.

Fot. Straż Graniczna

W pojeździe ujawniono ponad 337 tys. szt. papierosów różnych marek z białoruską akcyzą. Z uwagi na trudno dostępne miejsce ukrycia kontrabandy (w profilach podłogi naczepy), funkcjonariuszy wsparła Ochotnicza Straż Pożarna.

Gdyby papierosy trafiły na polski rynek straty Skarbu Państwa wyniosłyby 450 tysięcy złotych.

Mężczyzna usłyszał zarzuty przewożenia papierosów bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy. Grozi mu wysoka kara grzywny. Dalsze czynności w sprawie prowadzą funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach.