Laptopy otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT

2024-04-23 14:52:08(ost. akt: 2024-04-23 14:53:19)

Autor zdjęcia: Thomas Park on Unsplash

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które we wtorek weszło w życie.
Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które we wtorek weszło w życie.

Chodzi o rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych przychodów uzyskanych przez osoby fizyczne z tytułu otrzymania komputerów przenośnych typu laptop albo bonów na ich zakup.

Na jego podstawie zaniechano poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodów uzyskanych z tytułu otrzymanych na własność komputerów przenośnych typu laptop albo bonów na zakup laptopów lub laptopów przeglądarkowych. Chodzi o laptopy, uzyskane na podstawie ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli.

MF argumentowało wcześniej, że laptopy czy bony są zwolnione z podatku od darowizn, jednak to świadczenie – ze względu na to, że ustawa o PIT obejmuje przychody, "które nie podlegają przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn" – podlegałoby podatkowi dochodowemu, stąd konieczność wydania stosownego rozporządzenia.

Resort informował, że rozwiązania zawarte w tym rozporządzeniu są tymczasowe. Zapowiedziano jednak, że jeśli świadczenia określone w ustawie o wsparciu będą realizowane w kolejnych latach, kwestia zwolnienia przedmiotowego zostanie uregulowana w ustawie PIT.


red./PAP